/public/images/rss.png” src=”/public/images/rss.png” width=”26″ height=”26″ alt=”” class=”lozad pull-left”> RSS Контакти
Середа 01:42
26 Березня 2025
- Новини
- Луцьк
- Волинь
- Україна
- Світ
- Політика
- Економіка
- Гроші
- Бізнес
- Нерухомість
- НП
- Соціум
- Медицина
- Освіта
- Довкілля
- Вікенд
- Релігія
- Благодійництво
- Техно, IT
- Культура
- Музика
- Кіно
- Література
- Мистецтво
- Історія
- Авто
- Спорт
- Таблоїд
- Проекти ВН
- Акценти
- Трибуна
- повідом новину
- Аверс
Інтерв’юАналітикаФотоВідеоБлогиДосьєАнонсиПопулярне Запитай юриста PDF-архів газети
Чотирилапі діагности: в Британії собак навчили за запахом виявляти бактерії у хворих на муковісцидоз
Сьогодні 00:16 Коментарів: 0 0 Твіт
У Великій Британії започаткували медичний проєкт, у межах якого спеціально навчені собаки допомагають виявляти важкодіагностовані інфекції у людей з муковісцидозом.
Про це пише УП. Життя з посиланням на The Guardian.
Золотиста лабрадорка Джоді – головна героїня цього проєкту. Вона вміє розпізнавати особливий запах людей із муковісцидозом (кістозним фіброзом) – спадковим захворюванням, що вражає легені й інші органи.
«Після прийому модулювальних препаратів у пацієнтів менше мокротиння. Проте це ускладнює діагностику бактерій у легенях, бо не завжди можна зібрати аналізи. Саме тут і приходять на допомогу собаки», – пояснює професорка Джейн Девіс з Імперського коледжу.
Кілька років тому команда Девіс навчила собак виявляти зразки з лабораторним збудником Pseudomonas aeruginosa – бактерією, що провокує запалення легенів, інфекції сечовивідних шляхів і навіть сепсис.
Читати ще: У Британії вперше у світі виявили пташиний грип у вівці
Під час експерименту собаки, серед яких була і Джоді, заходили до кімнати, де стояли зразки на рівні їхньої голови. Деякі містили Pseudomonas, деякі – інші бактерії або ж узагалі не містили жодних мікроорганізмів. Коли собака виявляла потрібну бактерію, вона просто сідала біля відповідного зразка.
«Ми довели, що в лабораторних умовах собаки можуть виявляти бактерію Pseudomonas. Тепер хочемо навчити їх розпізнавати бактерії на шкірі пацієнтів, у сечі або навіть на одязі», – додає Девіс.
Діагностика таких інфекцій часто передбачає інвазивні процедури. До того ж, такі тести складно повторювати регулярно. Собаки ж можуть забезпечити швидке та безболісне виявлення бактерії, кажуть науковці.
Читати ще: Винайдено ліки, які відновлюють рух після інсульту: вчені заявили про прорив
Особливо актуальним це стає на тлі поширення антибіотикорезистентності – ситуації, коли мікроби більше не реагують на ліки.
«Щоб зменшити ризики, нам потрібно точно знати, яка саме бактерія спричинила інфекцію, і призначати відповідний антибіотик. Інакше ми тільки підсилюємо проблему стійкості до ліків», – пояснює Девіс.
У майбутньому технологію планують застосовувати і для інших пацієнтів – з різними хворобами та інфекціями. Адже підхід із «медичними псами-діагностами» дає змогу визначати бактерії без потреби в дорогому обладнанні чи лабораторіях.
«У боротьбі проти стійких мікроорганізмів нам потрібні всі можливі союзники. І такі собаки, як Джоді, можуть стати саме такими надійними помічниками», – підсумовує Девіс.Знайшли помилку? Виділіть текст і натисніть Повідомити