«4/8 Gallery» – це нова галерея під відкритим небом на території торгово-розважального комплексу «Сітіпарк» у Луцьку, на проспекті Волі 49 а. Коли я йшла сюди, то уявляла все зовсім інакше: на фото 4 стіни, розписані графіті, виглядали якимись трохи самотніми, насправді ж, коли побачила новий арт-простір на власні очі, то була приємно здивована. Ці 4 стіни якраз дуже органічно вписуються у навколишнє середовище, біля них вирує життя: з однієї сторони молодь грає в теніс на тенісному корті, з іншої – підлітки катаються на скейтах та велосипедах, поруч, на лавках, сім’я читає газети. Під стінами «4/8 Gallery» бігають малюки та розглядають чудернацькі малюнки, через кілька хвилин приходить пара і дівчина просить хлопця сфотографувати її на фоні однієї з робіт.
Відкрили галерею виставкою «Початок», на якій представлені роботи райтерів Андрія Калькова, Андрія Горбаля, Сергія Торбінова, Романа Чуба та Андрія Присяжнюка.
Автор та засновник галереї стріт-арт художник Андрій Присяжнюк, більше відомий під псевдонімом And, приїхав ввечері після роботи, щоб розповісти про «4/8 Gallery». Зараз And працює над графіті в оновленому «Промені», там він малює панораму Нью-Йорка. Просить не фотографувати його, бо дуже втомився після роботи.
Про нову галерею, розвиток стріт-арту у Луцьку та мистецьку пропаганду And розповів в інтерв’ю «Волиньтопу».
ЛУЦЬК І СТРІТ-АРТ
Хто такий Андрій Присяжнюк?
(сміється) Ого… Такі питання я ще ніколи не чув. Нічого собі. Це я… мені 28 років. Я не знаю, що про себе сказати – нічого особливого.
Ти почав малювати графіті ще у школі, за цей час ти виріс як художник і міг прослідкувати розвиток стріт-арту у Луцьку. Як змінилося ставлення лучан до цього вуличного мистецтва? Чи є якась підтримка від влади?
Як художник я ще не знаю чи виріс. На рахунок стріт-арту в Луцьку, в нас в Луцьку дуже адаптований стріт-арт, соціально дуже адаптований стріт-арт. І, відповідно, ставляться дуже позитивно. На фоні багатьох міст України, я сказав би, що навіть дуже гарне ставлення, але знову ж повторюся: що в нас дуже соціально адаптовані малюнки, роботи, розписи. Тризуб всім зрозумілий, Мироносиця – теж, всім доступна і зрозуміла.


Це добре чи погано?
Ну я не сказав би чи це добре, чи це погано. Це непогано, але пора рухатися в якомусь такому напрямку, щоб робити речі, можна сказати, складніші. Не обов’язково, щоб це був пережований продукт, а якісь думки художників, які, можливо, навіть не завжди будуть всім зрозумілі, але будуть нести набагато більше змісту.
Ну я не сказав би чи це добре, чи це погано. Це непогано, але пора рухатися в якомусь такому напрямку, щоб робити речі, можна сказати, складніші. Не обов’язково, щоб це був пережований продукт, а якісь думки художників, які, можливо, навіть не завжди будуть всім зрозумілі, але будуть нести набагато більше змісту.
Якби тебе запросили в комісію, яка б вирішувала питання вигляду та благоустрою Луцька, ти погодився би?
Мене б звідти вигнали, бо я б там дуже сварився зі всіма.
Але погодився?
Так, погодився би, звичайно.
А погодився би очолити департамент стріт-арту Луцької міськради?
Так-так (посміхається).
У вихідні (22-23 липня, – ред.) у Дніпрі відбувся фестиваль графіті «Алярм». Будеш цього року організовувати його в Луцьку?
На даний час я його організовую в Одесі, а в Луцьку – восени, це буде закриття сезону. Тільки в Луцьку він буде не дуже масштабний, я думаю, а, може, й масштабний, як вийде. Поки що ціль – зробити його в Одесі, а тоді буде видно, можна буде говорити за Луцьк.
В яких містах він відбувається?
В цьому році – Луцьк, Івано-Франківськ, Львів, Ужгород, Дніпро, Одеса. 6 виходить, може, 7 буде.
Ти один зі співорганізаторів, так?
Так.
Як відрізнити хороше графіті від поганого людям, які взагалі в цьому не розбираються?
Не знаю навіть як сказати (замислюється). Людям буде важко відрізнити хороше графіті від поганого – треба пару років помалювати, викупити тєму (зрозуміти, – ред.). Це таке питання, як і у всьому, напевно. Є різні нюанси: може бути хороша техніка і поганий стиль, може бути поганий стиль і хороша техніка, може бути те і те погане, а може бути те і те добре, або хороше поєднання кольорів, і так далі, і так далі… Треба бачити і розуміти чи це не байт на когось (плагіат, – ред.), бачити чи це власний стиль, чи хороша техніка, все, тут купа нюансів.
Ти коли-небудь писав графіті закордоном?
Ні.
А хотів би намалювати?
Так, я буду малювати закордоном графіті, але трохи пізніше.
А де?
Скрізь, по всьому світу.
Може ти мріяв коли-небудь якесь особливе місце розмалювати, Букінгемський палац наприклад?
Та байдуже, будь-де.
Чому ти не виїжджаєш закордон, де стріт-арт більше цінується, і де він популярніший?
Бо в мене немає закордонного паспорта (сміється). Ну це жарт, але насправді якось я не рвуся просто. Тобто я хотів би виїхати закордон на якийсь проект, на художній проект, а не просто поїхати і там десь полазити. Не знаю, мені здається, що на все свій час, і поки що мені, можливо, рано. Мене не тягне. Мені хочеться навіть більше в Україні подорожувати зараз, ніж закордон їхати. Але, можливо, скоро поїду, бо якісь вже такі сигнали йдуть, так що все може бути. Я не був в Кам’янці-Подільському, я не був в Чернівцях… я багато де в Україні не був, і тому я не маю, напевно, такої потреби їхати закордон.
Де ти працюєш?
Зараз? Зараз я працюю в «Промені». Я там малюю Нью-Йорк.
Стріт-артом можна заробляти? Він може бути прибутковим?
Так, може бути. Але дуже добре, якщо цей стріт-арт прибутковий в тому випадку, коли художник не малює побажання замовника, а коли замовники замовляють художника і саме його роботи. Це – вищий пілотаж.
Дуже добре, якщо цей стріт-арт прибутковий в тому випадку, коли художник не малює побажання замовника, а коли замовники замовляють художника і саме його роботи. Це – вищий пілотаж.
Твої роботи коли-небудь підпадали під цензуру?
Не знаю, ні.
Їх коли-небудь перекривали чи нищили?
Ні, то графіті перекривають, псують, буває. Щось, можливо, колись і псували. Якщо чесно, то не пам’ятаю.
Що відповіси коментаторам, які критикують твої роботи в інтернеті? І, взагалі, як ставишся до критики?
Продовжувати. Це дуже круто, мене це тішить. Це ж нормальне явище. Не можу ж я всім подобатися. Мені ж теж багато своїх робіт так само не подобається, і багато робіт не подобається й інших художників, і навіть багато робіт не подобається дуже крутих художників. Хай коментують. В кожного своя робота: в художника робота малювати, в коментатора – коментувати.
ПРО МАЙДАН І КОТИКІВ
Під час Майдану ти намалював котів з коктейлями Молотова на стінах у Києві. Багато митців в той час, та й зараз, намагаються відмежуватися від політики. Що думаєш про це? Людина, яка має аудиторію, має підписників, мусить нести якийсь соціально-політичний посил?
Така була історія.. я приїхав на Революцію і зустрів свого кента (друг, – ред.) Шума з Києва. Він приїхав, поставив банки (балончики з фарбою, – ред.) і ми вирішили зробити. Так вийшло, що я ще одного кента підписав на цю роботу і він також малював, і він вилив всю хорошу банку чорного. Мороз тоді був десь -26, до 30-ти градусів. Не пам’ятаю який це був місяць. Дуже було холодно і ми тихенько випили віскі з-під рукава, не напивалися, але чисто, щоб судини були хоч трохи розширені, бо насадки на балончиках до пальців примерзали.
Як я до цього ставлюсь… політично-неполітично всі відмежовуються… Більшість людей відмежовуються, які не хочуть розбиратися ні в чому і, напевно, їм так зручно і простіше жити. Хоча насправді в нашій країні така ситуація, де кожен з нас має нести свою пропаганду, для того, щоб в нас все ставало якнайкраще. Я не відмежовуюсь від цього.
Хоча насправді в нашій країні така ситуація, де кожен з нас має нести свою пропаганду, для того, щоб в нас все ставало якнайкраще.
А ти не боявся, що за таких котиків по тебе можуть прийти?
Та ні. Якщо би все сталося не так, як сталося?
Так.
Та ні. Ні, не боявся.
Одне з твоїх графіті написане в Ялті. Ти знаєш, що зараз з ним, воно ще там є?
Там зараз Росіюшка, там нічого нормального немає. Думаю, його там немає.
«4/8 GALLERY»
Тепер перейдемо до твого нового проекту. По-перше, дякую тобі за нову галерею, це дійсно унікальний арт-простір для Луцька. Розкажи трохи про «4/8 Gallery»: хто автор ідеї, чому так називається, що вона для тебе значить?
Для мене це дуже грандіозний проект, який на сьогоднішній день ще не до кінця всі зрозуміли. Ця галерея реально може бути однією з візиток Луцька як туристичного міста. Це галерея вільних людей. Це, взагалі, крутий формат, який дуже давно був в голові, і який хотілося втілити. Ідея – моя. Побачив просто випадково на біг-борді – Покровський закликав, мовляв, подавайте ідеї для розбудови соціального проекту «Сітіпарк» (Андрій Покровський – луцький бізнесмен, депутат Луцької міської ради, – ред.). Ось так воно все й понеслось. Потім підключився Сергій Торбінов – мій колега. Він архітектор по освіті, і він розробив архітектурний концепт. Потім архітектор Роман Литвин, який працював над парком в цілому, довершував проект.
Це бетон?
Так, це бетон.
Для мене це дуже грандіозний проект, який на сьогоднішній день ще не до кінця всі зрозуміли. Ця галерея реально може бути однією з візиток Луцька як туристичного міста.
Чому «4/8»?
«4/8» – того що 4 плити і 8 площин для розпису. Для кого ця галерея? Для всіх, хто бажає творити, хто бажає робити художній розпис, робити графіті.
Тобто будь-хто може прийти і намалювати там щось своє?
Ні, не будь-хто. Ми є кураторами з Сергієм Торбіновим, і ми відбираємо людей для того, щоб експозиції змінювалися, і не малювали там початківці, яким ще рано лізти на такі стіни.
Як часто буде змінюватися експозиція?
Умовно місяць, приблизно, але по-різному буде, тому що все буде залежати від того, наскільки буде виходити художникам, які будуть запрошені (художники не тільки з Луцька будуть малювати). Це плюс-мінус 5-3-4 дні, але приблизно місяць.
Ви з Сергієм самі будете відбирати роботи?
Роботи будуть відбиратися відповідно заявок, які надіслані на Facebook-сторінку, і, в свою чергу, будемо так само запрошувати самі.
Хто оплачуватиме фарбу?
(Андрій на мить задумується і посміхається) Надіюсь, хтось буде оплачувати. Над цим працюємо зараз.
Ти задоволений цим проектом? Все вийшло, як ти хотів?
Так, все дуже мегакруто, тільки дуже хочеться, щоб там ще був вай-фай.
Чув перші відгуки про галерею?
Так. Всі відгуки, що я чув, круті.
Маєш якийсь меседж читачам?
Немає меседжа ніякого. Меседж – ця галерея.
головне фото: ІА Волинські Новини
Розмовляла Зю Побережнюк
ПІДТРИМАЙ ВОЛИНЬТОП – ДОПОМОЖИ В РОЗВИТКУ НЕЗАЛЕЖНИХ ЛУЦЬКИХ МЕДІА!