У Луцьку відбувся анімаційний фестиваль «Задзеркалля», який вдруге поспіль влаштувала громадська організація «Імаго».
9 та 10 вересня захід відвідали не лише лучани та мешканці Волинської області, а й гості з Києва, Львова, Тернополя, Бердянська та інших міст, окрім того участь у ньому взяли представники Польщі.
ПЕРШИЙ ФЕСТИВАЛЬНИЙ ДЕНЬ: КОНЦЕРТ ТА МАЙСТЕР-КЛАСИ
Цього року темою фестивалю оголосили «Розкопки анімаційного періоду». Таким чином організатори намагалися показати історію анімації у розрізі історичних епох. Тож головними персонажами як на афішах фестивалю, так і на концерті-відкритті 9 вересня стали печерний чоловік та динозавр.
ВІДКРИТТЯ
Відкриття «Задзеркалля» влаштували у Палаці культури міста Луцька. Концерт зібрав практично повний зал глядачів, серед яких були як дорослі, так і діти.
Ведучий Дмитро Ураєв та актори Волинського академічного театру ляльок Вадим Хаїнський, Роман Бойко, Олексій Криворучко, Олександр Поліновський та Костянтин Яворський показали глядачам альтернативну історію людства, зав’язану на анімації. Публіку розвеселили жартівливі сценки про те, як у період кам’яного віку неандерталець намалював на печері першу розкадровку до мультфільму, єгипетські піраміди мали використовуватися для перегляду мультфільмів, в епоху Середньовіччя ледве не спалили єретика, який придумав шолом віртуальної реальності, а відома картина «Запорожці пишуть листа турецькому султану» насправді була написана про те як українські аніматори епохи Відродження придумують сценарій до чергового мультика.
Також у перерві між театральними сценками ведучий викликав на сцену аніматорів, які запрошували глядачів на свої майстер-класи, зокрема художницю-постановника студії «Борисфен» Валентину Серцову, сценаристку Лану Ра та актора Євенія Конищука зі студії «Новаторфільм», аніматора Микиту Лиськова та польську мультиплікаторку Анну Хаброс-Пілат. Цікавою родзинкою концерту став драйвовий виступ світлодіодного шоу «Ledance».
Окрім учасників на сцену виходили також представник Держкіно Артем Голосов, який привітав усіх з Днем українського кіно, та директор департаменту культури Луцької міської ради Тетяна Гнатів. За її словами, департамент має виділити 38 тисяч гривень із місцевого бюджету на фестиваль. «Гроші будуть», – пообіцяла вона. Засновник фестивалю Леонід Тивонюк виступив перед глядачами та подякував усім причетним до заходу людям та запросив до слова голову журі анімаційного конкурсу, лялькаря-аніматора Олега Педана. Той у свою чергу відзначив, що серед надісланих робіт було дуже багато цікавих та достойних, а імена переможців можна буде дізнатися на закритті фестивалю 10 вересня о 20:00 на площі перед Палацом Культури.
Насамкінець ведучий Дмитро Ураєв поцікавився у глядачів чи хтось прийшов на концерт у костюмах мультиплікаційних героїв, однак на участь в анонсованому раніше конкурсі костюмів відгукнулася лише організаторка фестивалю Анастасія Тумік. Вона прийшла на захід в образі героїні мультсеріалу «Школа Монстрів» Френкі Штейн і отримала у подарунок цукерки від торгової марки «Laki» та квиток на кіно у спортивно-розважальний комплекс «AdrenalinCity».
ПРОФЕСІЙНІ МАЙСТЕР-КЛАСИ З АНІМАЦІЇ
Цього дня у двох локаціях у місті відбулися професійні майстер-класи з анімації, участь у яких була безплатною, однак слід було попередньо зареєструватися онлайн або підійти до волонтерів фестивалю та записатися у них.
Так, у антикафе «Innerspace» відбулися два майстер-класи від професійних аніматорів. У першій майстерці «Як написати серію для анімаційного серіалу «Моя країна – Україна» брали участь учасники від 8-ми до 16-ти років. Його провела команда «Новаторфільму» сценаристка Лана Ра та актор Євгеній Конощук, які показали кілька серій анімаційного серіалу «Моя країна – Україна», на прикладі якого потрібно було придумати спільний сценарій про Луцьк. У кожній серії мультсеріалу головні герої Сашко Лірник та Кіт Воркіт розповідають глядачам про історії українських міст та сіл. В учасників було кілька ідей перебігу подій, так хтось запропонував історію про Замкожера, який намагався з’їсти Луцький Замок, а князь Любарт мав його побороти, також були пропозиції ввести в діалог Святого Миколая – покровителя міста, який мав допомогти головному герою побороти зло, були ще версії про русалок, які заманали Любарта у Луцьк. Згодом присутні намалювали персонажів сценарію.
Другим на цій локації був майстер-клас від дніпровського аніматора Микити Лиськова «Авторська анімація». Митець показував свої фільми та розповідав про секрети їх створення. До слова, багато з його робіт сповнені нестандартними прийомами, наприклад у фільмах часто замість музики звучить шум, а також замість очікуваних звуків автор використовує щось кардинально протилежне, наприклад замість м’якого звуку падіння листка у фільмі глядачі чують звук розбитого скла. За його словами, техніка, в якій виконаний мультфільм, також може розкрити або підсилити його сюжет. Окрім того Микита Лиськов показав два анімаційних кліпи, які створи для гурту «Дельфін» на пісні «Пам’ятай» та «Частинки».
Третій майстер-клас триватиме впродовж двох днів і веде його польська аніматорка Анна Хаброс-Пілат в арт-просторі «Креативна Лабораторія». 10 учасників впродовж чотирьох годин створюватимуть пластиліновий мультфільм у техніці стоп-моушн про сон головної героїні мультика. За словами організаторів «Задзеркалля», готову роботу покажуть після того, як змонтують роботу.
ДИТЯЧА ТЕРИТОРІЯ
За словами організаторів фестивалю, вони зрозуміли, що не всі майстер-класи з анімації будуть цікаві дітям, тому цього року для найменших відвідувачів заходу (від 6-ти років) організували дитячу територію. Тут теж проводили майстер-класи. Зокрема, відбувся майстер-клас від громадської організації «Імаго», де діток вчили створювати міні-мультик про головного героя «Задзеркалля» динозавра в арт-галереї «Луцьк». Голова організації і керівник фестивалю Леонід Тивонюк роздав маленьким учасникам аркуші з намальованим динозавриком у різних фазах руху, а їм потрібно було розфарбувати зображення та за допомогою спеціальної програми оживити героя.
Ще один цікавий майстер-клас «Пісочна анімація» від художньої студії «Вулик» провели у мистецькому салоні «Артист». До майстрів «Вулика» була постійна черга з дітей, усім було цікаво спробувати створити свою картину на піску.
На третому майстер-класі від керівника студії «Богемна шпулька» Руслани Цибуліної діти шили іграшку «Капітошку» з фетру в арт-галереї «Луцьк».
Також протягом дня на площі перед Палацом культури дітей розважали аніматори студії свята «Карамболь». Мікі Маус та героїня Монстр Хай проводили різні цікаві ігри та конкурси і всіляко підіймали малечі настрій.
КРУГЛИЙ СТІЛ
З-поміж іншого, в антикафе «Innerspace» організували круглий стіл на тему» «Неформальна школа анімації». Учасниками його стали запрошені майстри-аніматори, організатори фестивалю, художники та інші. Представниця профільного управління польського міста Люблін Евеліна Ґрабан поділилася досвідом втілення проектів у своїй країні та порадила організації «Імаго» шукати фінансування для проектів у міжнародних грантових прогамах, а також спільно подавати проекти з поляками у рамках транскордонного співробітництва.
«В Україні ми розмовляли з хлопцями з Тернополя, і там є така проблема, що є дуже багато людей, в яких є знання, в яких є бажання щось робити, але будинки культури їх до себе не допускають. І немає бажання ні у влади, ні в кого, щоб допустити тих людей. А в тих активістів культури, як ми кажемо, немає приміщення. То ми їм казали: давайте напишемо проект», – розповіла вона.
ПЕРЕГЛЯДИ МУЛЬТФІЛЬМІВ
Окрім того в у мистецькому салоні «Артист» відбулися три перегляди анімаційних фільмів. На одному з них глядачам показували дитячі робіти конкурсу анімації «Задзеркалля». Завершився фестивальний день переглядом мультфільмів від українських анімаційних студій-учасників «Задзеркалля».
ДРУГИЙ ФЕСТИВАЛЬНИЙ ДЕНЬ: МАЙСТЕРКИ ТА АНІМАЦІЙНИЙ КОНКУРС
Другий фестивальний день «Задзеркалля», 10 вересня, розпочали переглядом мультфільмів у мистецькому салоні «Артист».
ПРОФЕСІЙНІ МАЙСТЕР-КЛАСИ З АНІМАЦІЇ
У другий фестивальний день на відвідувачів «Задзеркалля» чекали три майстер-класи від професійних аніматорів: два у антикафе «Innerspace» та один – в арт-просторі «Креативна лабораторія».
Про «Створення персонажів до анімаційного фільму» розповіла художниця анімаційної студії «Борисфен», яка малювала героїв легендарного мультфільму «Пригоди капітана Врунгеля» Валентина Серцова. На прикладах своїх робіт – мультфільмів «Лежень», «Халабудка», «Мишко та Місячна Дзвінка» вона відкрила секрети творення персонажів для цих фільмів. Персонажів та декорації до мультиків художниця робить у програмі «Photoshop».
За її словами, анімаційне кіно створює колектив і у кожного митця своя задача.
«Вся зображальна частина – це моя робота, а все, що рухається, це вже справа аніматора, а режисер вже повинен подивитися і сказати про помилки», – пояснила вона.
Наступний майстер-клас «Технології виготовлення ляльок для покадрової зйомки» провів лялькар-аніматор Олег Педан. Митець ввімкнув глядачам свої фільми та розповів як їх створював.
Одна особливість – я знімаю тільки авторське кіно – те, що придумав сам, починаючи від сценарію, закінчуючи ляльками, анімацією, єдине в чому я не особливо здібний це натискати на клавіші музичних інструментів і смикати за струни різні інші, тому я це довіряю своїм знайомим улюбленим композиторам», – розповів він.
Олег Педан показав учасникам майстерки ляльку власного виробництва та показав як вона рухається, а також розповів про відмінності між шарнірними та пластичними ляльками.
Паралельно на іншій локації в «Креативній лабораторії» 4 години тривав майстер-клас польської аніматорки Анни Хаброс-Пілат зі створення пластилінового мультфільму. В останній фестивальний день команді вдалося доліпити та дозняти його. Роботу покажуть після того, як Анна Хаброс-Пілат домонтує її в Польщі.
ДИТЯЧА ТЕРИТОРІЯ
В арт-галереї «Луцьк» розпочався майстер-клас «Ліплення головного героя анімаційного серіалу «Моя країна – Україна» від сценаристки Лани Ра та актора Євгенія Конощука зі студії «Новаторфільм». Участь у ньому взяли діти від 4-ох до 16-ти років. Окрім ліплення самого Кота Воркота аніматори презентували книгу Лани Ра «Щоденник котячих мандрів», написану за мотивами цього мультфільму. Євгеній Конощук перевтілився в образ кота та прочитав кілька історій з книги.
Цього дня художня студія «Вулик» знову тішила малят створенням пісочної анімації в арт-галереї «Луцьк», а представники дизайн-студію «SofiMax Decor» провели майстер-клас «Розмальовування дерев’яних форм героїв «Задзеркалля». Також другий день поспіль аніматори зі студії свята «Карамболь» в образах міньйонів неабияк підіймали дітям настрій своїми іграми та розвагами.
Окрім переглядів та пісочної анімації у мистецькому салоні «Артист» відвідувачі могли також переглянути експозицію старих камер та діапроекторів від спортивно-розважального центру «AdrenalinCity».
ПРЕЗЕНТАЦІЯ КНИГИ
У Волинській обласній бібліотеці для юнацтва відбулася ще одна цікава подія в рамках фестивалю – попередня презентація оновленої першої частини книги-фентезі «Айхо, або Подорож до початку» Орести Осійчук з ілюстраціями команди «Імаго» Леоніда Тивонюка та Мар’ї Гвозд’євої-Тивонюк.
Леонід Тивонюк розповів, що спочатку для ілюстрації книги розглядав варіант ляльок, однак потім вирішив, що в подальшому персонажів книги можна буде анімувати, а для цього найбільше підходить пластилін, власне тому і зупинився на створенні героїв «Айхо» з цього матеріалу.
«А чому вибрали білий? Тому що кожен уявляє собі цей світ по-своєму. Ми вирішили не забирати у читачів цю можливість уявляти, хай собі домальовують уявою фарби – і вибрали пастельні такі кольори», – пояснив ілюстратор.
Також для презентації книги створили карту з глини розміром 1 метр*60 сантиметрів. При її створенні творці зверталися по допомогу картографа. Книга вийде друком 13 вересня у видавництві «Синя папка».
КРУГЛИЙ СТІЛ
Завершальним заходом в рамках фестивалю став круглий стіл «Вплив анімації на дитячу психіку» в арт-просторі «Креативна лабораторія». Організатори запросили на нього аніматорів, художників та психологів Олену Солоненко і Олену Валову, а також кандидата філософських наук, доцента Антоніну Євтодюк.
На груглому столі присутні обговорили питання відповідальності митця перед глядачем, самовираження автора. Думки щодо деяких питань розділилися, зокрема, чи слід аніматору доносити якесь повчання дітям, чи він має насамперед втілювати на екрані ті питання та проблеми, які його турбують, а глядачі самі відгукнуться на них. Також відкритою лишилася тема злих та добрих героїв. За словами Олени Солоненко, мультфільми, у яких межа між добром і злом розмита, не варто показувати маленьким дітям. Натомість одна з організаторок «Задзеркалля» Мар’я Гвозд’єва Тивонюк не погодилася з такою думкою, мовляв, слід пояснювати навіть найменшим глядачам, що усе в світі неоднозначне і у кожного злого героя є також і добрі якості, і навпаки.
Урочисте закриття фестивалю зібрало глядачів та учасників заходу в дворику біля Палацу культури.
СОЛОДКИЙ ПЕРСОНАЖ
На фінальній частині дійства відбулося нагородження переможця конкурсу на створення кращого персонажу для солодощів ТМ «Laki». Керівник «солодкої фірми» Ігор Ковальчук назвав переможця, ним став художник-конструктор «Віктор Шевчук». Він отримав у подарунок цукерки та 2 квитки у кінотеатр «AdrenalinCity».
НАГОРОДЖЕННЯ
Найбільшою інтригою дня стали імена переможців анімаційного конкурсу «Задзеркалля», чиї роботи відразу після оголошення показали глядачам. Нагороди отримали шість фільмів у двох категоріях «Професійна анімація» та «Аматорська анімація». Так, перше місце серед професіоналів посіла робота польської аніматорки і учасниці цьогорічного фестивалю Анни хаброс-Пілат «Коловорот». Фільм виконаний у техніці лялькової анімації.
Друге місце дісталося фільму дніпровського автора Стаса Сантімова «Eluvium – Регенеративна істота».
Третє місце зайняв фільм Олега Федченка «Шнурівки». До слова, Оле Федченко також є учасником фестивалю, він проводив дозадзеркальний майстер-клас зі створення анімації на манці у Луцьку.
В аматорській категорії перемогу здобула Олена Кириченко з Житомира, яка створила мультфільм «Чайка» під керівництвом викладача Житомирського коледжу культури і мистецтв ім. Івана Огієнка Ігоря Шурпана.
Друге місце у категорії «Амторська анімація» – у вихованця київської дитячої анімаційної студії «Сто фантазій» Назара Антонова з роботою «Пограбування століття».
Третю сходинку зайняла ще одна робота Олена Кириченко «Сон».
ТЕКСТ: Зю Побережнюк
ФОТО: Оксана Кльоц
ПІДТРИМАЙ ВОЛИНЬТОП – ДОПОМОЖИ В РОЗВИТКУ НЕЗАЛЕЖНИХ ЛУЦЬКИХ МЕДІА!