У Луцьку протягом трьох днів з джазовою програмою виступили музиканти з Австралії, Люксембургу, Польщі та України.
Міжнародний джазовий фестиваль «Jazz Bez 2017» відбувався 8, 9 та 10 грудня у Волинському академічному обласному театрі ляльок.
ПЕРШИЙ ДЖАЗОВИЙ ДЕНЬ
Ведуча дійства Наталка Войтович запросила на сцену організатора фестивалю Віктора Грисюка та Генерального консула Республіки Польща у Луцьку Вєслава Мазура.
«Я як організатор хочу перш за все вибачитися: ми завжди на «Джазбезі» говоримо «давайте зустрінемо зиму джазом». На жаль, погода завдяки австралійцям напевно не зимова», – пожартував Віктор Грисюк і додав, що організатори роблять все для того, аби музиканти з інших країн розповідали усім про особливу луцьку атмосферу.
Відкрив фестиваль луцький гурт «BB Jazz». Саксофоніст Олександр Богдан та клавішник Василь Біщук виконали кавери на чимало добре знаних та улюблених світових хітів, зокрема, «I Love You Baby» Френка Сінатри.
Після кожного виступу ведуча оголошувала 20-хвилинний антракт, аби відвідувачі могли поспілкуватися між собою, поділитися враженнями та пригоститися солодощами та кавою у буфеті театру. Також усі охочі мали можливість у перерві між музичними програмами розфарбувати розмальовки волинської художниці Марічки Островської, яка спеціально до фестивалю намалювала усіх музикантів цьогорічного луцького «Джазбезу». Після кожного виступу виконавцям дарували розмальовані дітьми малюнки з їхніми портретами.
Наступним колективом, який вийшов на сцену, був львівський «Dzyga Jazz Quartet» (Володимир Кіт – труба, Валентин Учанін – саксофон, Аркадій Орєхов – фортепіано, Олег Підківка – барабани). Недарма цей гурт називають патріархами української джазової сцени, адже маючи більше ніж 50-річний досвід, музиканти зірвали в залі шквал оплесків та емоцій своєю запальною грою.
Закривали перший фестивальний день піаніст Кріс Абрахамс, барабанщик Тоні Бак та контрабасист Ллойд Свентон з культового австралійського гурту «The Necks», які записали 18 альбомів.
«Простота їхньої музики – оманлива, тому що простота триває лише перших три акорди, а далі це вже інтелектуальна музика. Це – не авангард, це не джаз, це не мінімалізм, це щось унікальне у сучасному світі», – зауважила ведуча.
До слова, у фойє театру меломани могли придбати музичні диски та вінілові платівки гурту, а також мерч австралійських музикантів.
Окрім джазу гості заходу долучилися також до благодійництва. Волонтер та журналіст Мирослав Ватащук проводив збір коштів на потреби Волинського обласного госпіталю для інвалідів війни.

ДРУГИЙ ДЖАЗОВИЙ ДЕНЬ
Другий фестивальний день розпочався з виступу київського колективу «Safety-Trio»(Марина Крамаренко – фортепіано, Валентин Пастухов – бас-гітара та Алекс Корсун – барабани). Протягом виступу музиканти постійно спілкувалися з глядачами.
«У нас кожна композиція як маленька історія. Я б по-справжньому не хотіла називати ці композиції, тому що ці назви трошки придумані. Ну не можна музику вкласти в якесь одне слово, тому назв немає, а кожен відчуває що хоче», – розповіла піаністка джаз-бенду.
Після невеликої перерви та кавування глядачі повернулися у зал, щоб послухати гру поляків «Michał Martyniuk Trio feat. Jakub Skowronski» (Міхал Мартинюк – фортепіано, Якуб Сковронскі – тенор саксофон, Якуб Мізерацкі – гітара, Якуб Гудз – барабани, Бартек Хойнацкі – контрабас). Піаніст Міхал Мартинюк у перерві між композиціями також спілкувався з публікою. Зокрема, музикант розповів, що у наймолодшого учасника їхнього колективу гітариста Якуба Мізерацкі немає дівчини і він ходить по клубах сам.
«Може, хтось йому покаже що відбувається на місці», – пожартував чоловік. Окрім того він розказав, що у хлопця нещодавно був день народження, зал оплесками привітав іменинника.
За його словами, виступ у Луцьку – завершальний у турне Україною.
Згодом на сцену вийшли переможці цьогорічного культового польського фестивалю «Jazz nad Odrą» «Adam Jarzmik Quintet» (Павел Пальцовскі – труба
Куба Леумпа – тенор-саксофон, Адам Яжмік – фортепіано, Мачєй Кітаєвскі – контрабас та Пьотр Будняк – перкусія).
Крім відомих джазових хітів у власній інтерпретації гурт також виконав авторську музику, створену композитором Адамом Яжміком.
Завершили програму другого фестивального дня джем-сейшеном, участь у якому взяв керівник відділу співпраці з поляками в Україні Генконсульства Польщі у Луцьку Кшиштоф Савіцкі, Якуб Мізерацкі та Якуб Гудз із гурту «Michał Martyniuk Trio feat. Jakub Skowronski», Мачєй Кітаєвскі з «Adam Jarzmik Quintet» та луцький музикант Тарас Баковський.
ТРЕТІЙ ДЖАЗОВИЙ ДЕНЬ
Завершальний фестивальний день розпочався з музики луцького «Резус Блюзу» (Інна Кириченко – вокал, Олександр Богдан – саксофон, Олександр Подзізей – фортепіано, Ігор Літвінюк – бас-гітара, Олесь Цимбаліст – гітара, Михайло Земельський – барабани). Гурт грав популярні українські та іноземні пісні в джазовому виконанні, зокрема поп-хіти 80-х «We are the world» та «Cheri Cheri Lady». Солістка гурту Інна Кириченко запропонувала глядачам закрити очі і перенестися у Нью-Йорк під звуки однойменної пісні.
Після традиційної для цього заходу перерви слухачі зайняли свої місця у залі, щоб послухати польський гурт «Zamiratchi» (Аґата Замірська – скрипка, Ян Міторай – гітара, Кшиштоф Кужнік – бас-гітара та Павел Шмєчух – барабани). До слова, Аґата Замірська перемогла у фестивалі «Ladies Jazz Festival 2017».
Найбільше емоцій у публіки викликав люксембурзький джаз-колектив «Dock In Absolute» (Жан-Філіп Кош – фортепіано, Девід Кінтзіґер – бас-гітара, Майкл Мутз – барабани. Композитор і піаніст гурту зазначив, що Луцьк – 4-те українське місто, в якому їм випала нагода зіграти. Музикант подякував усім глядачам за підтримку українською мовою, що викликало в залі ще сильніший шквал оплесків.
Окрім авторської музики люксембуржці зіграли пісню «На небі» гурту «Океан Ельзи». Після виступу слухачі аплодували їм стоячи та попросили виконати пісню на біс.
Насамкінець попрощатися з відвідувачами на сцену вийшли організатори «Джазбезу» Віктор Грисюк, Кшиштоф Савіцкі та президент Луцького джаз-клубу Олег Баковський, який подякував глядачам за те, що відвідали усі 3 дні фестивалю.
За словами Віктора Грисюка, усі музиканти казали, що ніколи не забудуть луцьку публіку та повернуться до Луцька ще. Мовляв, австралійська група «The Necks», порівняла виступ у Луцьку зі своїм першим концертом 18-20 років тому.
«Я сподіваюся, що в наступному році в нас буде як мінімум 2 джазових фестивалі, а, можливо, буде ще один невеличкий сюрприз у травні», – запевнив Віктор Грисюк.
Своєю чергою Кшиштоф Савіцкі подякував маленькій відвідувачці заходу, яка виносила на сцену музикантам розфарбовані розмальовки Марічки Островської.
Протягом трьох фестивальних днів на потреби Волинського обласного госпіталю для інвалідів війни вдалося зібрати 1450 гривень.
ПІДТРИМАЙ ВОЛИНЬТОП – ДОПОМОЖИ В РОЗВИТКУ НЕЗАЛЕЖНИХ ЛУЦЬКИХ МЕДІА!