Природний газ – розкіш для українців, адже, попри видобудок цієї корисної копалини, так повелося, що Україна зі самої незалежності сидить на газовій голці.
ПАТ «Волиньгаз» має в експлуатації 7598 км розподільчих газопроводів високого, середнього і низького тиску. З них майже половина (3763 км) – поліетиленовий газопровід. Чи встигають луцькі газовики обслуговувати мережі і проводити належну профілактику? І, якою б відповідь не була, що це означає для бюджету міста й наших з вами гаманців, лучани?
(НЕ)БЕЗПЕЧНІ ТРУБОПРОВОДИ
Ми поцікавилися наскільки справними та безпечними є трубопроводи низького тиску газу у багатоквартирних будинках лучан – не тільки усередині, а й ззовні.
Згідно з офіційною інформацією Волиньгазу, у житлових будинках передбачено таку періодичність проведення ПТО:
– якщо встановлені газові печі, проточні, ємкісні водонагрівачі (у т. ч. опалювальні котли) та інші прилади з відводом продуктів згоряння газу в димові канали – не рідше 1 разу на рік;
– якщо встановлені лише газові плити – не рідше 1 разу на 3 роки.
Немає жодного слова про зовнішні огляди, профілактики трубопроводів, кранів та прокладок на стиках вуличних труб. Тільки елементарні правила на зразок: “відчув запах газу – двони 104”.
Головний інженер Волиньгазу у місті Луцьк – Шахник Юрій. Саме в нього ми з’ясовували, чи дотримуються на практиці виписані на сайті відомства перевірки та правила безпеки. Цитуємо телефонну розмову:
– Доброго дня. Юрій Володимирович?
– Так. Слухаю вас.
– Мене звуть Олександр Стеренчук, я виявив, що в кількох будинках через труби витікає газ.
– Де саме конкретно?
– Вулиця Конякіна і Кравчука переважно.
– А в яких місцях, на стояках чи в квартирах?
– На стиках труб, там, де прокладки і крани. Але скажіть, як часто проводиться профілактика?
– Профілактика проводів низького тиску проводиться раз у місяць. Але мені цікаво конкретні адреси. Бо ж одні служби проводять ремонт до крану, а інші після крану.
– Я вашій прес-службі скину фото і конкретні адреси.
– Добре. Давайте так. А на 104 можете вже зателефонувати.
Вдумайтеся у парадоксальність побудови роботи. Замість однієї служби одну трубу оглядає дві. Ми, звичайно, зателефонували на 104, викликаючи на вулицю Конякіна 11А. Там вже понад рік чути газ. Із запаху зрозуміло, що витік достатньо потужний. І тут починається найцікавіше.
Аварійна служба газу прийняла наш виклик і попередила, що “приїде нескоро”. Ми чекали майже годину. Словом, нам пощастило, що газ не рвонув за той час? Відеофрагмент ремонту крану:
Працівники зізнаються, що у них скорочення. Раніше було дві служби, тепер – одна. Викликів багато, тому і не встигають.
Коли запиталм, чи правда, що профілактика проводиться раз на місяць, відповідають, що “це тільки так кажуть”. Один з працівників навіть мимоволі відкриває тємницю: іноді дають менше в газ одорату. Одорат – це речовина, яка надає газу запах, для виявлення його витоку.
З якою метою це робить Волиньгаз, відомо тільки їм. Можливо, щоб приховати колосальні витоки пропану.
На фото є фрагменти деяких будинків, де дуже відчутний запах газу вже тривалий час. Ми побували на Федорова 8, Соборності 20, Відродження 30, Конякіна 37, Кравчука 19а і 15б. Усі фотофіксації й повні адреси передали головному інженеру міста.
До речі, якщо ви маєте підозру на витік газу надворі і бажаєте перевірити це власноруч, то промажте намиленим пензлем для бриття стики газових труб та крани. У разі пошкодження газопроводу з’являться бульбашки.
Вуличний запах газу знайомий усім. Це і не дивно, адже майже в кожному будинку (окрім новобудов) система газопостачання є застарілою. Крім того, у старій забудові фундамент часто просідає, внаслідок чого гвинти, які тримають стик труб, розкручуються. А від перепадів температур гумові прокладки амортизуються. Тобто розкручені гвинти і амортизовані прокладки є основними видимими причинами витоку газу.
СКІЛЬКИ ГРОШЕЙ ЛУЦЬК В(И)ТРАЧАЄ ЩОМІСЯЦЯ
Замислювалися, скільки ж палива втікає просто у повіртя? Не забуваймо, що від витоку тиск газу слабне теж і їжа готується повільніше. Додамо сам по собі не дуже калорійний газ. І маємо низку проблем. Проведімо теоретичні розрахунки, скільки ж блакитного палива втікає із несправних труб у будинках.
Для побутових споживачів ціна газу у розмірі – 6,879 грн. за 1 куб. метр. Навіть за найскромнішими підрахунками, за добу витікає з будинку 1 куб.метр палива. Отже, 1 х 30(днів) × 6,879 грн. = 206,37 грн за місяць з одного будинку.
Тепер беремо тисячу будинків (умовно кожна третя газова труба у жилому будинку “пропускає”). 1000 будинків × 206,37 грн (місячний показник витоку в одному будинку) = 206,370 грн в місяць.
Далі місячний показник із тисячі будинків 206,370 × 12 місяців = 2,476, 440грн. Отримали майже 2,5 мільйонів гривень. Саме така сума вилітає у повітря із луцьких ГТС низького тиску. Формула відповідальних виглядає просто: недбальство владців помножене на байдужість самих мешканців.
В яких випадках потрібно негайно викликати газову службу 104:
• Якщо ви відчули запах газу.
• Знизився тиск газу у помешканні.
• Раптово зник газ у вашому будинку/квартирі.
• Ви помітили, що в роботу газових мереж втручаються сторонні особи.
• Стався вибух, пожежа.
При першій же підозрі витоку газу, як у приміщенні так і на вулиці, одразу ж звертайтеся до аварійної служби газу за номером 104. Цим ви заощадите бюджені гроші і попередите можливу небезпеку займання газу.
Звісно, газова служба не опиниться у всіх критичних точках водночас, але і мешканці, які ігнорують витік блакитного палива, лише підсилюють страшну ймовірність не лише вибуху пропану, але й економічного вибуху.
Підготував Олександр Стеренчук