У бізнес-центрі “Директорія”, що на вулиці Винниченка, 26, у Луцьку, знаходиться офіс однієї з найбільш перспективних юридичних компаній міста – компанії “Аскольд”. В кабінеті – затишна, але водночас ділова атмосфера, що відразу налаштовує на продуктивний лад. На стіні – безліч подяк від фірм-клієнтів компанії.
Керуючий партнер “Аскольда” Ірина Олейник розповіла “Волиньтопу” про новий підхід до юриспруденції, про відкриття власного бізнесу та особливості його розвитку в сучасних реаліях.
Хто така Ірина Олейник?
Ірина Олейник – це адвокат, керуючий партнер юридичної компанії “Аскольд”. Юридичний стаж – понад 15 років. Професійне кредо: без теорії неможлива практика. Компанія Ірини Олейник в першу чергу обслуговує юридичних осіб, здійснюючи абонентський юридичний супровід підприємств.
НОВІТНЯ ЮРИСПРУДЕНЦІЯ – ЦЕ НЕ ЗАКОСТЕНІЛІ ТРАДИЦІЇ І НЕ ТАЛМУДИ ПРАВИЛ
Ви очолюєте інвестиційно-юридичну компанію “Аскольд”. Чим вона особлива і хто її клієнти?
Вона – проєвропейська. Тобто унікальна у підході до надання послуг клієнтам в нинішніх реаліях. Аналізуючи свою практику, я вдячна своїм клієнтам, вони багато чому мене навчили. І я вважаю, що юриспруденція – це не є якісь закостенілі традиції, це в першу чергу дієвість, оперативність, якість знань, відповідальність за результат та послідовність у своїх діях. Тому той сервіс, який пропонує “Аскольд”, відрізняється від того, до чого звикли в наших реаліях. Ми відповідальні за той результат, який нами узгоджено із клієнтом. Ми розуміємо, що звертаючись за юридичною допомогою клієнт очікує отримати її фахово, тому виходячи з того досвіду, який у нас є, ми можемо запропонувати відразу ж варіанти того, що буде для нього оптимальним. Це – кардинально новий підхід до юриспруденції.
З якими питаннями до вас найчастіше звертаються клієнти?
У нас є декілька практик, в яких ми працюємо, тому сказати які запити найпоширеніші важко. У рамках кожної практики є актуальні речі, з якими реально зустрічається бізнес. Якщо взяти податкову практику, то відповідно це результати перевірок, запити фіскальних органів, відповіді на них, все, що пов’язане з податками. В рамках господарської – як захистити власні інтереси в договорі. Ми всі договори розробляємо індивідуально під потреби, запити та інтереси клієнта. Корпоративні – зараз стало більше звернень щодо створення нових компаній, при чому дуже тішить, що люди, які, припустимо, жили на території України, а потім виїхали, повертаються назад в Україну, вже інвестують назад, і вірять в те, що в них є майбутнє. Земельна практика – питання всі ті ж самі – це земельні спори, це оренда, це продаж землі. Тобто, коло питань незмінне (посміхається).
У рамках діяльності компанії ви заснували онлайн-проект “Школа практичної юриспруденції”. Як виникла така ідея та як він реалізується?
Ідея виникла з практики. У 90% звернень клієнтам потрібна конкретна відповідь на конкретно поставлене питання. Презентуючи наш проект, ми звернули на це увагу, що не треба вдаватися в дуже вузьку юриспруденцію, кидатися нормами закону, а простим реченням відповісти: можна це зробити чи ні. Із врахуванням нашого реноме, якщо ми відповіли, що це можна зробити, – наші клієнти знають, що ми можемо підтвердити кожне наше слово як нормами законодавства, так і судовою практикою. Зараз дуже цінним є час, тому ефективною є надана у короткій і простій для сприйняття формі практична відповіддь. Я дуже сподіваюся, що цей проект буде цікавим, принаймні, на сьогоднішній момент у нас вийшло тільки 3 консультації, але ми вже відчуваємо зворотній зв’язок. Це дуже радує. Ми будемо далі працювати. Я думаю, що, взагалі, сам проект “Школа практичної юриспруденції” має дуже великі перспективи і, скоріше за все, переросте в більш ніж онлайн-версію, але це ще в планах – подивимося, як все буде розвиватися.
А як часто ви плануєте знімати нові консультації?
Станом на сьогодні ми презентуємо по одній консультації в тиждень. Вони виходять щопонеділка.
ДЛЯ ТОГО, ЩОБ БУЛО ДОБРЕ, ТРЕБА ДО ЦЬОГО ДОКЛАСТИ ЗУСИЛЛЯ
Інвестиційний клімат Луцька і Волині. Який він? Чи не занадто холодно в нас тут в цьому плані?
Якщо брати конкретно Луцьк, то у нас Антарктида (сміється). А, якщо, взагалі, дивитися в комплексі по всій Україні, то знову ж таки скажу, що незалежно від того, що відбувається в нашій країні і, скажімо, з тієї позиції держорганів, які на сьогоднішній день більше ставлять палиці в колеса, ніж допомагають, все одно тенденції позитивні. На сьогоднішній день почастішали звернення з реєстрацією нових компаній, це напевно українська ментальність – ми будемо жити і боротися до останнього (посміхається). З однієї сторони ніби видно, що влада намагається якісь речі вдосконалити, але знову ж таки – це латання дір. Дуже подобається позитивні тенденції того ж самого Мінюсту – введення електронної реєстрації та надання онлайн-доступів до реєстрів. В принципі, є позитив якийсь, але в більшості випадків мені дуже подобається фраза: ми будували-будували-будували, але про те, що ми схибили, ми ніколи не зізнаємося. От ми щось будуємо, а бізнес живе.
Тобто, тотальної “зради” немає?
Та ні, такий песимізм – це апріорі неправильно. Мислити треба завжди позитивно і, якщо говорити як все погано, то воно реально так і буде погано. А для того, щоб було добре, треба до цього докласти зусилля, при чому кожен має це зробити в міру своїх можливостей. Мені дуже не подобається, коли всі плачуть, критикують щось, як вони розказують, що в нас все погано, суть того, що ми пропагуємо: для того, щоб було добре, треба над цим працювати. Для того, щоб підкова принесла щастя, її треба прибити до копита і працювати, як кінь, і тоді буде результат.
Мислити треба завжди позитивно і, якщо говорити як все погано, то воно реально так і буде погано. А для того, щоб було добре, треба до цього докласти зусилля, при чому кожен має це зробити в міру своїх можливостей.
ПРО БІЗНЕС І ЩО З НИМ РОБИТИ ДАЛІ
Чи важко відкрити свій бізнес у Луцьку, з якими проблемами зустрічаються бізнесмени-початківці?
Відкрити – ні, працювати – так. На сьогоднішній день реєстрація юридичної особи або приватного підприємця зведена до мінімуму, це можна зробити вже в електронній формі. Але для того, щоб фактично, займатися господарською діяльністю, треба чітко розуміти, чим ти хочеш займатися. На сьогоднішній день існує дуже багато думок, що треба знайти свою нішу, треба знайти те, що актуально. Я своїм клієнтам завжди кажу: для того, щоб заробляти, треба, по-перше, любити те, що ти робиш, а по-друге, робити це якісно і бути відповідальним за результат того, що ти робиш. Це напевно три основні критерії, і якщо вони дійсно всі реалізовуються, то будь-який бізнес – печеш ти пиріжки чи підмітаєш вулиці – він буде завжди успішним.
Найбільша, напевно, помилка, яку допускають початківці реєструючись самостійно, – це відсутність чіткого плану, чим вони будуть займатись. Відповідно через те, що мінімізоване саме поняття реєстрації (фактично на сьогоднішній день воно є безкоштовне, тобто можна використовувати ті ж самі модельні статути) вони нівелюють свою можливість отримати профільну консультацію у спеціаліста для розуміння ринку, тих самих систем оподаткування, перспектив, видів відповідальності, штрафних санкцій, оптимізації самого початкового етапу свого бізнесу. Тобто халатне таке ставлення воно в кінцевому результаті рано чи пізно приводить до того, що компанії зареєстровані буквально місяць-два назад подають відразу ж на припинення своєї діяльності. А на сьогоднішній день, зареєструвавши свій бізнес, можна скористатися правовими нормами, які на практиці дозволять оптимізувати стартовий період в частині витрат. Навіть, якщо цих грошей немає, все одно компанія може вести господарську діяльність, може підписувати контракти. Необхідно тільки це правильно оформити, якщо самі не можуть, то принаймні отримати фахову юридичну допомогу. У самій реєстрації немає ніякої проблеми, а от потім що з цим робити, посварилися учасники і як з цим жити, куди нам рухатись – це дуже часті запитання. А коли ще приходять державні органи на перевірку і виписують скажені штрафні санкції за те, що були порушення під час процедури реєстрації, ну то тоді ми розводимо руками і говоримо, як в нас все погано в країні. В нас не погано, в нас просто люди цікаві.
У самій реєстрації, немає ніякої проблеми, а от потім що з цим робити, посварилися і як з цим жити, куди нам рухатись – це дуже часті запитання. А коли ще приходять державні органи на перевірку і виписують скажені штрафні санкції за те, що були порушення під час процедури реєстрації, ну то тоді ми розводимо руками і говоримо, як в нас все погано в країні. В нас не погано, в нас просто люди цікаві.
Що б ви порадили новій компанії? Які нюанси слід враховувати при відкритті бізнесу?
Знову ж таки, повертаючись до попереднього питання, першочергово потрібно для себе чітко розуміти чим ви хочете займатися. Тобто, припустимо, створюючи якийсь новий бізнес, треба знати чого ти від нього хочеш і те коло своїх майбутніх клієнтів, якими вони мають бути, з ким ти будеш працювати. Ще до самої реєстрації не треба великих капіталовкладень в розробку бізнес-планів, якщо ми говоримо про малий бізнес. Якщо це середній бізнес чи великий бізнес – це зовсім інші поняття. Для малого бізнесу це має бути чітке поняття чого ти хочеш, як ти це будеш робити. Вибрати оптимальну організаційно-правову форму, систему оподаткування. А для просування своїх товарів, послуг – це, взагалі, окрема категорія маркетингу, яка до юриспруденції не зовсім має відношення. Ну ми, до речі, зараз плануємо, може, до кінця року, може, на початку наступного року зробити спільний проект з тією командою, з якою ми зараз працюємо, – ази становлення бізнесу, з чого починати, так звані перші кроки. І туди будуть входити блоки: і пошук своєї ніші, і маркетинг, і просування, і соцмережі, і юридичні аспекти реєстрації. Буде такий семінар на кшталт “Школи практичної юриспруденції”. Що можу порадити? Мрійте! Ідіть до своєї цілі – це найголовніше. Маєте мрію, але не знаєте як її реалізувати, підходьте, розкажемо.
Першочергово потрібно для себе чітко розуміти чим ви хочете займатися. Тобто, припустимо, створюючи якийсь новий бізнес, треба знати чого ти від нього хочеш і те коло своїх майбутніх клієнтів, яким воно має бути, з ким ти будеш працювати.
Податкова та судова реформа: “Місія неможлива”?
(Посміхається) Ну це все так погано і так важко. Скажімо так, це потрібно робити. Питання як це робиться… це без коментарів. Але те, що однозначно в нашій країні необхідні ці реформи – це факт. Ну, я напевно так коротко відповім (посміхається).
Що для вас робота в компанії “Аскольд”?
Я хочу, щоб ця компанія стала флагманом в юриспруденції, будемо починати з Волинської області. Це кардинально новий рівень надання юридичних послуг. Я буду битися за це і переступати через все можливе і неможливе, щоб довести, що в юриспруденції є й якість, й відповідальність. Я дуже часто від людей, які до нас приходять, чую, що юрист якийсь там напартачив чи юрист не взяв слухавку. Це апріорі неправильно, і не повинно бути, тому що наша професія – це наше реноме в першу чергу, це те, за що люди нас поважають і сприймають нас. Я, наприклад, не можу допустити собі не передзвонити своєму клієнту, або прострочити обумовлені терміни. Ситуації бувають різні, бувають навіть ті ж самі судові процеси, коли ти виходиш і отримуєш позитивне рішення суду, і ти з радістю дзвониш клієнту, але бувають і ситуації, коли рішення суду негативне, але це не означає, що ти не дзвониш чи ти пропадаєш (сміється), це теж є результат і для цього існують інші етапи – ніколи не треба складати руки. “Аскольд” – це, в першу чергу, нова правова культура, формування нового ставлення до юристів. Про професію, яку я представлюю, думка нашої громадськості – негативна. Я хочу своїм брендом і своєю діяльністю, діяльністю своєї команди показати, що юриспруденція – це в першу чергу знання законів та вміння їх застосовувати на практиці, а не так як звикли сприймати юристів у суспільстві. Ми відповідальні за свої дії і ми пропонуємо найкраще, а від того, що погане, треба позбуватися.
Про професію, яку я представлю, думка нашої громадськості часто негативна. А я хочу своїм брендом і своєю діяльністю, діяльністю своєї команди показати, що юриспруденція – це в першу чергу знання законів та вміння їх застосовувати на практиці, а не так як звикли сприймати юристів у суспільстві. Ми відповідальні за свої дії і ми пропонуємо найкраще, а від того, що погане, треба позбуватися.
Тобто у вас своєрідна просвітницька місія?
Ну не зовсім просвітницька. Я коли здавала на адвокатуру, це було головною ціллю мого життя на той момент. Коли я вступала на юридичний, я знала, що я хочу бути адвокатом. Читаючи книги відомих адвокатів, я собі уявляла, як я це буду робити, але на практиці все зовсім по-іншому. Але це була ціль. Не сприймаю слова “адвокатеса”, слова “юристка”, це неправильно, повинен бути “юрист”, “адвокат” – це професія людини з вищою освітою, яка повинна відповідати за свої справи, вчинки, яка повинна бути чіткою, впевненою, стабільною в своїй позиції, переконаннях і втому, що вона робить. Тому кажу: “Аскольд” – це новий бренд, кардинально новий. Я працюю в Луцьку вже скільки років, не хотілося б хвалитися, але я вважаю, що ми найкращі (посміхається).
Адвокат – це професія людини з вищою освітою, яка повинна відповідати за свої справи, вчинки, яка повинна бути чіткою, впевненою, стабільною в своїй позиції, переконаннях і в тому, що вона робить. Тому кажу: “Аскольд” – це новий бренд, кардинально новий. Я працюю в Луцьку вже скільки років, не хотілося б хвалитися, але я вважаю, що ми найкращі.
Розкажіть про команду “Аскольда”.
Команда “Аскольда” базується на партнерських взаємостосунках, саме таку модель ми вважаємо моделлю майбутнього. Наші партнери є професіоналами у своїх напрямках. Всім, що стосується фінансів займається Ольга Іванків, що стосується корпоративного та господарського права – Олейник Ігор, господарського та трудового права – Гуменюк Микола, ІТ-супровід – це Павло Левченко і Михайло Гарщаля, просуванням в соцмережах і нашими гуру, що стосується digital- реклами, Павло Тарабаров і компанія “Mirrolab”. Ми зараз почали співпрацювати з PR-консультантом Тетяною Сомовою (Агенція публічних комунікацій PROF-PR) саме в команді з ними і оператором Євгенієм Подшиваловим знімаємо наші відеоконсультації.
Тобто в нас є спеціалісти, які працюють виключно по профільних опціях – це команда, яка робить нам бек-офіс. Якщо говорити про спеців, наша компанія не є велика, але це комплекс послуг і те, що кожен є спеціалістом у своїй справі, як на мене, це запорука ефективного вирішення завдань, які ставлять наші клієнти.
“Аскольд” через 5 років. Що це за компанія?
(Замислюється) я думаю, що тут буде сучасний, великий офіс, і вже будуть окремо профільовані відділи. Компанія вже матиме вихід на міжнародний рівень. Це велика багатопрофільна компанія з великим штатом, з хорошими клієнтами, яка працюватиме не лише на території Волинської області, а й закордоном.
Настанова від Ірини Олейник.
Вірити в себе, в свої можливості. Відсутність віри – це те, що тобі з самого низу підбиває ноги і не дає можливості йти далі. У всьому цьому, звісно, важлива команда. Якщо віра колективна, то вона підсилюється і , відповідно, дає більше сили і можливостей для того, щоб йти далі. А ще мені дуже подобається фраза, яка є моєю улюбленою: “Ніхто не знає, коли на тебе чекає успіх, можливо, це буде завтра”.
ПІДТРИМАЙ ВОЛИНЬТОП – ДОПОМОЖИ В РОЗВИТКУ НЕЗАЛЕЖНИХ ЛУЦЬКИХ МЕДІА!