Після трагічного інциденту у Луцьку (12 жовтня 2017), влада діє досить прогнозовано, опечатавши левову частку ліфтів у місті. Ми вирішили поцікавитися, як відбувається реконструкція підйомників. Ще 10 березня аварійні ліфти обіцяли “підлатати” і відкрити, а ремонт десяти з них відкласти на невизначений термін. Принаймні, такий прогноз дав начальник управління ЖКГ Юрій Крась.
Зателефонували (за збігом обставин) саме у день працівника ЖКГ (16 березня) до департаменту житлово-комунального господарства міської ради Луцька. Коментар ми в той день не отримали, бо луцька влада влаштувала комунальникам пишне свято з нагородженням. Щоб не бути голослівними, пропонуємо вам дізнатися, як все було особисто, з перших вуст перших осіб.
Ось привітання з професійним днем, виконувач повноважень Луцького міського голови Григорій Пустовіт наголосив, що працівникам ЖКГ лучани, виявляється, мало дякують. Далі пряма мова:
«Від себе особисто, від керівництва міської ради, депутатського корпусу, від всіх лучан висловлюю слова вдячності за кропітку роботу, щоб всім нам було комфортно, щоб ми пишалися чистотою і красою міста. Лучани часто помічають вашу роботу тільки тоді, коли відбувається якийсь збій, поломка й питають де комунальники, але коли не згадують, то це означає, що все виконується вчасно та якісно. Щодня ви вирішуєте безліч проблем, тому дякую за вашу відданість і любов до Луцька».
Дифірамби комунальникам заспівав і перший заступник Луцького міського голови Григорій Недопад. Пряма мова:
«Вітаю наших колег, людей, роботу яких здебільшого не видно, але вони працюють і вночі, і на світанку, і вдень, і ввечері. Вони щодня слідкують за тим, щоб місто було охайним, чистим, прибраним, навіть попри те, що слова вдячності у їхню сторону звучать вкрай рідко. На сьогодні ми бачимо, що досі залишається проблемним питання застарілої матеріально-технічної бази, тому ми працюємо щодо закупівлі нової техніки на довготривалий час служби з різноманітним навісним обладнанням для широким функціональних можливостей».
Пік абсурду припав на виступ головного комунальнака Луцька Юрія Крася. Пряма мова:
«За останні роки нам вдалося поліпшити санітарний стан міста. Зараз активно працюємо щодо роздільного сміттєзбору, встановлюємо як великі, так і малі смітники. От, торік ми встановили 260 нових урн. Пригадайте, раніше так полюбляли жартувати, що «зійшов сніг – зійшли і дороги». Цього року все зовсім не так, адже постійно у цьому напрямку проводиться якісна робота, менше ям на вулицях міста. Окрім цього, використовуємо сучасні технології – робимо в місті пластикову розмітку. Навіть після зими вона є, що важливо для безпеки на дорогах і економії бюджетних коштів. На озеленення велика увага звертається, ілюмінації нові встановили»
Дороги, звичайно, болюча та інша тема наших публікацій, але все ж порадимо Юрію Красю особисто і пішки прогулятися містом, бажано в гумових чоботах до колін, поки не зійшов сніг. А за “нові ілюмінації” Волинь Топ розслідували у матеріалі “Чому лучани живуть у темряві. ВІДЕО”.
З кожним роком все більше ліфтів приєднується до клубу “25+”.
Ми, звичайно, в жодному разі не хочемо дискредитувати людей, які віддано працюють в житлово-комунальному господарстві на застарілих технічних засобах та за невисоку заробітну плату. Але чи не легше їм було б, якби міська влада обмежилася надсиланням скромних грамот-подяк та подарунків дистанційно, а гроші, витрачені на цей пафос перерахувала на оновлення хоч одного ліфта? Запитання риторичне, оскільки відповідь очевидна. Проте цього не було зроблено з однієї причини. Без прес-релізів, довгих годин шароварщини та бубоніння рожевощоких чиновників на повний напівдрімаючий зал – їх ніхто не побачить, ніхто не почує, не сфотографує, не зніме на камеру і не напише в ЗМІ. Ну як не використати адмінресурс для самопіару, коли є привід і заздалегідь відомо, за чий рахунок (податки містян) цей “бенкет”.
Загалом всі ці привітання та шароварний пафос в кращих традиціях совка з нагородами — інакше як танці на кістках добробуту лучан, назвати не можна.
Офіційний коментар у департаменту ЖКГ після “свят”:
“На сьогодні у Луцьку залишається непрацюючих шість ліфтів, в тому числі і на Молоді 19а де стався нещасний випадок (версія комунальників). Ми не можемо сказати коли вони будуть готові до експлуатації. Ще у 12 ліфтах по всьому місті проводяться ремонтні роботи, їх ремонтуватимуть підрядники”.
Нагадаємо, сам Юрій Крась 21 лютого відмітив, що на той час у Луцьку не працювало 34 підйомники. 24 із них мали відремонтувати до 10 березня. Ще 10 мали лишитися замороженими на невизначений час.
ЯК ВСЕ СТАЛОСЯ
Короткий бекграунд подій 12 вересня: у Луцьку людина загинула у ліфті. Трагедія сталася ввечері 12 вересня на проспекті Молоді 19а. Мешканці повідомили про трагедію о 20.30. Загиблою виявилася жінка 1989 року народження. Через несправність підйомника на проспекті Молоді, жінку затиснуло між кабіною і шахтою ліфта. Внаслідок цього вона загинула.
Служба ДСНС дістає тіло дві години. Поліція порушує кримінальну справу. А влада опечатує по місту 70% ліфтів, частина з яких і по сьогодні не працює. І це не сценарій голівудського фільму жахів. Це реалії Луцька. Жах полягає ще й у тому, що даний ліфт ремонтувався за два тижні до трагедії. І, за однією з версій, ліфт був введений в експлуатацію без експертного висновку.
ПРАВООХОРОНЦІ
А поліція нічого не каже офіційно. Поки не буде проведене досудове розслідування. Проте нам з неофіційних джерел у МВС відомо, що ані Волиньліфт, ТОВ СРБУ, ані керівництво ЖКГ притягнуте до відповідальності не буде. Швидше за все, спишуть усе на безгрошів’я та нещасний випадок. От тільки сам факт залишається фактом. Ліфт на проспекті Молоді 19а ремонтувався за два тижні перед трагедією і не виключено, що його запуск відбувся без експертного висновку.
Доки копи шукають винуватців в трагедії, ми вирішили підбити підсумки шкоди від закриття ліфтів. За півроку закриття ліфтів сотні пенсіонерів, людей з інвалідністю, навіть сімей, де є малі діти, відчули неймовірний дискомфорт. Є люди, які навыть не виходили за ці півроку з дому. Про хоч якусь мізерну компенсацію за завдану моральну шкоду громадянам ніхто не думав. Логіка така: якщо на дорозі трапилося ДТП, то давайте просто перекриємо дороги. І байдуже, які наслідки будуть.
Причиною несправності ліфтів є також хуліганські дії, як, наприклад, підпал дверей, підпал кнопок та панелей керування приладом. Варто все ж додати, що мешканці квартир і самі часто нехтують правилами експлуатації ліфтів. Перевозячи важкі меблі, будматеріали та “набиваючись битком” в кабіни підйомників.
СТАТИСТИКА
Безгрошів’я — ключова проблема безпеки лучан. Найбільше печалі в цій історії, що, згідно з вимогами безпеки, кожний ліфт після 25 років експлуатації має повністю оновлюватися, фактично з нуля. Ціна питання 400 000 гривень. Для Луцька це сума явно непідйомна. З 820 пасажирських ліфтів, встановлених у житлових будинках, 137 – відпрацювали 25 і більше років, а 12 – понад 35 років. З кожним роком все більше ліфтів приєднується до клубу “25+”.
Тому нещодавнє виділення одного мільйона гривень із міського бюджету на ремонт підйомників – схоже на затикання пальцем заду хворого дизентерією.
Ознаки зношеності ходової частини ліфта:
звук тертя металевих поверхонь;
кабіна ліфта переміщується з відхиленнями від вертикального напряму;
кабіна переміщується нерівномірно;
вібрації в процесі спуску/підйому кабіни ліфта;
неточність зупинки (допустиме відхилення точної зупинки кабіни ліфта – 35 мм);
Якщо помітили подібні ознаки, то необхідно терміново провести капітальний ремонт, який подовжить тривалість експлуатації ліфта на кілька років. Звичайно, своєчасні ремонти та якісне обслуговування збільшує термін експлуатації прилада, але рано чи пізно все закінчується.
ЗАКОН
Аби мешканці будинків почувалися безпечніше і знали, за яких умов не дозволяється використовувати підйомники і якими документами регулюється утримання ліфтів, ми цитуємо установчий документ профільного державного відомства.
Відповідно до вимог Правил будови і безпечної експлуатації ліфтів (наказ Державного комітету України з промислової безпеки, охорони праці та гірничого нагляду від 01.09.2008 №190) – робота ліфта НЕ дозволяється, якщо:
– не проведено технічний огляд або експертне обстеження ліфта;
– закінчився зазначений у паспорті термін роботи ліфта;
– не виконані приписи посадових осіб органів державного нагляду, в яких відображені також порушення, що вказують на технічну несправність ліфта.
Відповідно до Порядку проведення огляду, випробування та експертного обстеження (технічного діагностування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26 травня 2004 року №687 (в редакції від 04.03.2016 р.) – граничний строк експлуатації устаткування – встановлені експлуатаційними документами строк експлуатації або величина ресурсу, після закінчення (вичерпання) яких експлуатація устаткування припиняється. Для пасажирських ліфтів цей граничний строк становить 25 років, а відповідно до вимог зазначеного Порядку продовження експлуатації устаткування, в якого закінчився граничний строк експлуатації, можливий тільки за результатами експертного обстеження.
Експертне обстеження (технічне діагностування) – комплекс робіт з визначення технічного стану, умов і строку подальшої безпечної експлуатації устаткування (ліфтів) з урахуванням режиму роботи, а також визначення потреби у проведенні ремонту, модернізації, реконструкції або виведенні з експлуатації. Експертне обстеження устаткування (ліфтів) проводить експертна організація. За його результатами експертна організація готує висновок.
У разі отримання негативного висновку експертного обстеження із зазначенням порушень вимог нормативно-правових актів, організаційно-методичних документів, а також виявлених дефектів, пошкоджень і несправностей, які негативно впливають на безпечну експлуатацію устаткування (ліфтів) і загрожують безпеці людей, роботодавець припиняє експлуатацію устаткування; експертна організація складає відомість з переліком дефектів, пошкоджень і несправностей та передає її разом з експертним висновком власнику устаткування для проведення ним відповідних відбудовних робіт.
За висновком експертизи, роботодавець приймає рішення про експлуатацію устаткування (ліфтів) в межах продовжуваного строку безпечної експлуатації, його заміну, ремонт, реконструкцію (перебудову), модернізацію або зміну параметрів експлуатації.
Введення устаткування в експлуатацію після експертного обстеження здійснюється відповідно до порядку, встановленого нормативно-правовими актами з охорони праці, організаційно-методичними та експлуатаційними документами.
Експертне обстеження ліфта проводиться у разі:
- закінчення граничного строку експлуатації;
- реконструкції (перебудови) або модернізації, якщо це обумовлено нормативно-правовими актами з охорони праці;
- аварії або пошкодження, спричиненого ситуацією природного чи техногенного характеру, з метою визначення можливості відновлення;
- виявлення під час проведення технічного огляду зносу (механічного або корозійного), залишкової деформації, тріщин, інших пошкоджень складових частин, деталей або їх елементів, що перевищують допустимі значення.
В інших випадках експертне обстеження ліфта проводяться відповідно до вимог нормативно-правових актів з охорони праці або за ініціативою роботодавця.
Хто проводить експертне обстеження ліфтів?
Експертне обстеження ліфта проводить експертна організація. Роботодавець не пізніше, ніж за 5 днів до дати проведення експертного обстеження, повідомляє про це експертну організацію у письмовій формі.
Висновок експертизи з додатками готується у двох примірниках. Один примірник передається роботодавцю і зберігається разом з паспортом цього ліфта, а другий – залишається в експертній організації. Висновок затверджується підписом і печаткою керівника експертної організації. До висновку додаються також звіти, акти, розрахунки і протоколи за результатами проведених робіт. А в паспорті ліфта робиться відповідний запис.
Що далі?
Модернізація ліфтів необхідна. Тотальна більшість підйомників не тільки механічно, а й морально застаріла. Державі на даний момент залишається лише докорінно змінити своє ставлення до безпеки ліфтів.
Луцьк, як і решта міст країни, зіткнувся з ліфтовим фільмом жахів у реальності. На превеликий жаль, влада не може гарантувати людям безпеку у їх власних будинках, хоч за це люди платять гроші із власної кишені.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: ГАЗ НА ВІТЕР
Олександр Стеренчук
Якщо ви зацікавлені в розвитку громадських медіа Луцька – допоможіть проекту ВолиньТоп