Цю статтю можливо було назвати й по іншому. Відразу прошу вибачення в моєї аудиторії за негативний заголовок, проте потрібно про це один раз написати, показати ідею і сформувати конкретну думку, аби до цього більше не повертатись. Як ви знаєте, багато луцьких інтернет-видань кожного дня пише про вас, ваших сусідів, друзів, про різні ситуації і можливості, що існують в суспільстві. Проте їх діяльність не завжди висвітлюється, тому ми вирішили дещо проаналізувати й описати. Все що я напишу тут, є лише моєю суб’єктивною думкою, побудованою на аналізі Луцьких інформаційних видань з відкритих джерел. Цей допис не має не меті применшити чиїсь заслуги чи когось принизити – лише порівняти факти та дати їм конструктивне пояснення.
Спочатку приведу декілька цитат.
“Стакан, наповнений водою до половини, – наполовину повний. Рівно як і на половину порожній. Все залежить від того, хто на нього як дивиться. Знаєте таку дурну аксіому? Знаєте? Ок, забудьте про неї. В наш час від того, хто дивиться, взагалі нічого не залежить. Все залежить від того, хто в цей стакан наливає. Хто наливає, як наливає, а головне, яким словом він називає налите”,
– з книги Media Sapiens.
“Якщо собака кусає людину – це не новина; новина – якщо людина кусає собаку.”
– Чарлз Андерсон Дейна, видавець газети ”Нью Йорк сан”
“Заголовки подвоюють розмір подій.”
– Джон Голсуорсі
В липні 2017 року я почав вести сторінку на фейсбук, де підписався на всі Луцькі пабліки, долучився майже до усіх Луцьких та обласних груп. Принципово не підписувався на будь-які сторінки національного, всеукраїнського чи іноземного походження, аби тримати медійну чистоту та бути в курсі подій області через соціальні мережі.
Проте дуже швидко я помітив, що така форма сприйняття інформації:
– сповнює мій мозок негативною інформацією;
– формує в мені певні нездорові відчуття.
Проходить наче певна розгерметизація. Концентрація моїх уваги та акцентів змінює свій напрямок в сторону інших речей, причин та негативу. Аналізуючи причини, я зрозумів, що це відбулось внаслідок впливу певних напрямків, які мені нав’язували Луцькі інтернет-видання. Я маю на увазі шалений постинг, перевантаження соціальних мереж, а саме пабліків та груп, низькоякісними матеріалами, а найголовніше, новинами негативного характеру, які в деяких Луцьких інтернет-видань переважають в значній мірі.
Думаю ви не одноразово чули такі думки:
“В нас люди читають погане” або “В нас люди такі, люблять негатив” або “Нам потрібен трафік, погані новини набирають більше переглядів, ніж хороші” й тому подібне.
Проте, я не втомлюсь повторювати, що завжди є, були та будуть як “хороші”, так і “погані” новини. А от що саме показувати своїй публіці – це вже вибір редактора або контент-менеджера, який ставить інформацію на сайт та натискає кнопку “опублікувати”!
Будь-яке медіа видання має силу формувати громадську думку! І якби більшість з них не лицемірили, не говорили на кшталт “ми сайт новин, а не таблоїдне видання” або “ми лише відображаємо те,що вже і так сталось” або ж “в нас такі задачі зверху”, то інформація, яку ми черпаємо з наших видань не була б такою гнітючою. Вона була б про нас, про читачів, про наше життя тут і зараз, можливо інколи воно й з негативним забарвленням, але ж лише меншою мірою. А більшою мірою воно бажане, цікаве та захоплююче!
Тож хочу вам сказати, “колеги”, що ви або не розумієте що творите, або прекрасно розумієте і навмисно поширюєте негатив в маси! Перестаньте! Україна достатньо настраждалась і втомилась від поганих новин. Людям потрібно допомагати. Владі потрібно допомагати. Потрібно формувати позитивну громадську думку, яка б викликала в людей на обличчі посмішку та мотивувала б прокинутись раніше, аби зробити більше. А не викликати хвилювання, перебуваючи за кермом, про те, що на тебе зараз може вискочити якийсь неконтрольований алкоголік з автомобілем на іноземній реєстрації. Таких прикладів вдосталь…
Всі й так знають, що в Луцьку безліч аварій, вбивств, крадіжок та пожеж. Можна зайти в Центр зв’язків з громадскістю УМВС, чи на сайт типу Магнолія ТВ, де такої інформації вдосталь. Проте їхній піар відділ не публікує це публічно по кілька разів на день в кожну Луцьку групу на Фейсбук!!! У будь-якого медіа-видання повинен бути свій стиль і вже своя сформована публіка. Тому беручи до уваги інтернет-видання, які на “медіа ринку” вже більше 3-х років та наголошують, що “Пост про аварію набрав 10 000 переглядів”, а “Пост про допомогу – 200 переглядів”, кажу, що ви – молодці! Я вас вітаю, ви самі ж сформували собі таку публіку, яка тепер читає ваші дописи, більшість яких мають негативний окрас. Ви можете на це сказати, що в нас такий соціум, в якому людям байдуже. Але ж тут і криється та сама сила, якою ви як МЕДІА можете цей СОЦІУМ змінити на краще. Велика сила слова й Інтернет впливу.
Аналітика з офіційних соціальних пабліків інтернет видань на Фейсбук
Ліва колонка в списку – новини негативного аспекту, середня – нейтральні, права – позитивні. Період часу та дати на скріні. Інформація взята з офіційних фейсбук сторінок інтернет видань, з яких пізніше менеджери репостять контент в публічні групи фейсбуку. Яких новин більше, ви можете самі порахувати навіть в контексті 1 тиждня або навіть місяця.
[TABS_R id=3415]
Уявімо, що певне видання новин, якому самого сайту та органічної видачі в пошуку мало, вважає за потрібне свої статті опублікувати і в соцмережі. Проте самими офіційними пабліками/сторінками це теж не закінчується. Дані менеджери простягають свої щупальця і в суспільні групи Фейсбук. Можливо, дуже легко просто взяти і відписатись від пабліка, не заходити на сайт. Але групи, за критеріями Фейсбуку, створені для обговорення ідей, пропозиції та обміну інформацією. Але ж якщо сьогодні подивитись на більшість Луцьких груп, то найбільш активними учасниками ви там побачите менеджерів інформаційних видань, які щодня штампують туди свій матеріал.
Було б іще нічого, якби це були дійсно хороші розслідування, яких сьогодні дуже не вистачає області й місту, однак більшість таких новин носять такі заголовки:
- “У луцьку автонахаба не розвернувся на перехресті”;
- “Депутат ще не вирішив, чи буде балотуватись”;
- “Осінь прийшла в Луцький зоопарк”.
До того ж, як ви помітите нижче, такі новини низького сорту дублюються її авторами та допоміжними аккаунтами по декілька разів на тиждень в одні й ті ж групи. І що найцікавіше, кількість таких публікацій відповідає кількості таких інтернет-видань. Кожному важливо написати, що в “Зоопарк прийшла осінь”. Більше ж у Луцьку новин немає!…. Все ж мова не про те, щоб взяти і просто відписатись від даного автора або пабліка. Якщо декілька людей і відпишуться, а інтернет-видання й далі продовжуватимуть формувати токсичну інформаційну атмосферу, нічого не зміниться. Я лише хочу наголосити на тому, що формуючи сьогодні уявлення людей про роботу ЗМІ, масс-медіа про те, який матеріал вони мають представляти, про те як суспільство повинно на це реагувати, – ви підсвідомо, а інколи й свідомо організовуєте такий мета-ефір який в майбутньому вас і розірве!
Повернімося до аналітики.
Я переглянув одні з найбільших Луцьких та Волинських фейбсук груп, Луцьк то є Луцьк – ситуація дуже схожа.
Критерії для оцінки були дуже простими. Новини з негативним аспектом окремо, нейтральні та позитивні – окремо. До негативних віднесли все те, що стосується програшів, інвалідності, бруду, наркотиків, алкоголю, смертей, пожеж, ДТП, побиття, крадіжок, корупції. До позитивних – перемога, свята, фестивалі, досягнення, відкриття, ремонт, реконструкції, відновлення, допомога. До нейтральних все інше, як от проста констатація фактів, анонс подій, незрозумілі твердження. Наприклад, “З Волинської області на потреби нац. гвардії виділили сотні млн гривень”, або “Луцький депутат ЩЕ не вирішив, чи буде балотуватись”, чи “Відчуття спокою та тривоги – Луцький депутат пірнав з аквалангом.” Я поки не знаю добре це, чи погано, – це проста думка, аби розбавити інший контент. Проте й не мені це вирішувати, тому віднесли до нейтральних. Туди ж віднесли і двоякі твердження. Наприклад, “Патіо Ді Фіорі знову відкрився після пожежі”. Тобто, з одного боку наголос ставиться на негативі, а з іншого це звучить як “Вітаємо з відкриттям!” Також хочу сказати, що я не брав до уваги новини міжнародного або всеукраїнського характеру, як от “Помер актор “Гри престолів”, або “Депутат Тарасюк побився з іншим депутатом”. Також до аналітики не відносили простих нейтральних новин таких, як “Курс валют на сьогодні”, а також прогноз погоди.
Тепер можна побачити наступну картину: я постарався зробити біля 200 скрінів публікацій груп “Луцьк То є Луцьк” від ранку 17 жовтня 2017 року, до півночі 14 жовтня. Як ви можете замітити є декілька новин навіть візуально схожих по прев’ю картинці. Там або ж допоміжний постінг від іншого юзера, або шерінг тієї самої новини іншим інформаційним сайтом. Оскільки кожне інтернет видання бажає отрмати трафік – в результаті виходить машстабний хаос злих новин.
Негативні новини
Позитивні новини
Підсумовуючи:
- Позитивних постів близько 50;
- Негативних до 70;
- Нейтральних приблизно 100.
І це більше 200 постів лише групі Луцьк то є Луцьк. від менеджерів інтернет-видань. Додайте сюди ще міжнародні і всеукраїнські новини, а також звичайні пости від учасників групи. БУМ! Дуже багато і всього за 2 з половиною дні! Зверніть увагу на те, що я порахував самі ПОСТИ, а новин трішки менше, оскільки більшість видань пишуть про одну й ту ж новину. Якщо підсумувати лише теми новин, то картина наступна:
- Позитивних близько – 28;
- Негативних – 37.
В інших групах схожа ситуація і навіть ще гірша. Загалом, ви можете і самі порахувати, якщо у вас є бажання та час. Я можу лише зробити висновок, що більшість Луцьких інтернет-видань не можуть, або не вміють адресно працювати з своїм читачем так, щоб сам читач хотів зайти до них на даний сайт та прочитати новини. Натомість голови читачів щодня атакують соціально-інформаційним спамом у фейсбук.
В результаті ми маємо:
- Масове поширення новин у всіх можливих громадських фейсбук групах;
- Допоміжний постинг одного й того ж контенту від різних аккаунтів;
- Отримання великої к-сті трафіку для інтернет порталів;
- Висвітлення іншими інтернет порталами одного й того ж самого контенту;
- Більшість новин мають негативний окрас.
Як наслідок, це призводить до:
- Зневажливого ставлення до публіки;
- Забрудення цифрового інформаційного простору;
- Забрудення Нюсфіду в соціальних мережах;
- Забрудненя ментально-фізілогічного організму людини;
- Розпалення ненависті і тролінгу, як в коментарях на фейсбук, так і на сайтах;
- Формування великої негативної громадської думки;
- Підсвідоме або свідоме спрямування читачів з уже негативним сприйняттям до певного матеріалу з результатом потрібної реакції на даний контент.
Тому хочу попросити, якщо цей пост читають адміни чи редактори будь-якого Луцького інтернет-видання, будь ласка, припиніть писати негативні новини і копіювати один одного. В Луцьку є про що написати, а не про одне й те ж ДТП. Ви – не центр статистики, й тим паче, не ЦЗГ УМВС у Волинській області. Навіть якщо в Луцьку взагалі не буде хороших новин, їх можливо створити, або ж конвертувати негатив у позитив. Наприклад, “Поки палало Патіо Ді Фіорі, тверезий безхатченко врятував кошеня з вогню”, або ж “Під час ДТП на Перемоги, Луцькі Поліцейські продемонстрували належне та якісне оформлення пригоди та надали першу медичну допомогу.”
Почніть формувати новий шаблон відношення, нову модель поведінки та побачите як це ж почнуть робити й інші! Саме ви вирішуєте що читають ваші підписники. Намагайтесь розвивати свої канали, фейсбук пабліки, персональні канали на телеграм, або ж займайтесь мейлмаркетингом, чи розробляйте власні додатки для мобільних пристроїв. У вашого читача має виникати бажання відвідати ваш сайт. Якщо ви зможете створити таку високу лояльність, то аудиторія буде з вами завжди. Незалежно від того, яких нових форм будуть набувати самі канали комунікації, буде це нова соціальна мережа, чи, можливо, “нейротехнологічний телефон”.
Також не буде зайвим сказати, що для зменшення ненависті в суспільстві та розвитку прозорості необхідно встановити на свої сайти відкриті плагіни фейсбуку, або інших соціальних додатків, як ми зробили на Волинь Топ. Оскільки на даний момент, анонімне коментування лише призводить до троллінгу в дуже великих масштабах!
Все починається з себе! Почніть формувати достатньо позитивну громадську думку, поширюйте менше негативного спектру та побачите як світ навколо приємно змінюється на краще. Я знаю, що більшість інтернет-видань і люди, котрі в них працюють дійсно мали і мають достатньо високі принципи й пріорітети, аби розвивати власні ресурси не лише в комерційних цілях, але й на користь соціуму. І розумію, що є певні страхи щодо трафіку, замовлень, реклами, впливу і тд. Проте важливо усвідомити, що ви пишете в першу чергу для себе!!! Ваше суспільство починається з вашого слова на екрані вашого монітора. І якщо ви творите програму, у якій все погано, – так тому і бути!
“Волинь Топ” – яскравий приклад того, що можливо не обслуговувати чиїсь політичні, чи бізнес інтереси, а просто писати про хороші новини, виплачуючи зарплату своїм журналістам з бюджету, який фінансується громадою за власним бажанням і є неприбутковим проектом! Насправді, маленького фінансування Лучан й монетизації вебсайту через оренди свої баннерних площ цілком вистачає, аби сайт міг функіцонувати в тому вигляді, в якому він є зараз.
Будь ласка, не подумайте, що я хочу написати, що “Волинь Топ” найкращий, а всі інші інтернет-видання – погані. Насправді, нам потрібно працювати не один рік, аби напрацювати таку аудиторію і репутацію, які мають велика к-сть інших Луцьких інтернет-видань. Це велика титанічна робота, яка заслуговує великої поваги!!!. Водночас, у світі змінюються певні тренди і працювати відповідно до старих вже просто неможливо. Я б дуже хотів, щоб усі інтернет-видання відкрили свої перегляди на сайтах, аналітику, аби можна було чітко розуміти вплив кожного. Якщо мої пости на фейсбук поки набирають лише 5-10 коментарів, – я дякую і за це. Ми стараємось і працюємо на засадах чесної та прозорої конкуренції.
Також хочу підкреслити деякі тенденції. В новому технологічному нетократичному світі, коли в кожного є своя трибуна, маленька трибунка під назвою “Мобільний телефон”, чи навіть “Фейсбук сторінка,” сама форма масс-медіа сьогодні вже починає розпливатись. Цікаво читати, дивитись конкретних людей, а не дописи з сайтів про ДТП. Тому всім, хто має можливість виходити стрімами в Інтернет, робити свої відео блоги, чи просто якщо вам є що сказати – вмикайте свою відеокамеру і завантажуйте ваш меседж в Інтернет. Ви зрозумієте, що нічим не гірші за будь-якого депутата або масс-медіа, який точно так, як і ви, пише в той же фейсбук! Публічність та прозорість – нові тренди нової епохи.
Ось вам ще аналітика з відкритих джерел.
Дані експортували з сервісу http://buzzsumo.com/ за останій рік. В пошуку назва вебсайту. В аналітиці показана к-сть залучених користувачів які мали змогу продивитись даний контент через соціальні мережі
Тому на зваршення хочеться нагадати цитату Артура Мак’юенв:
“Новини – це те, що хороший редактор вибрав для публікації”.
З повагою,
Голова “Фонду Технологічних Ініціатив”
Александр Куява
https://fti.org.ua/
ЯКЩО ВИ ЗАЦІКАВЛЕНІ В ФОРМУВАННІ НЕЗАЛЕЖНИХ ЛУЦЬКИХ МЕДІА,
ПІДТРИМАЙТЕ “ВОЛИНЬ ТОП” ФІНАНСОВО!