Дослідники з’ясували, як урбанізація впливає на вигляд птахів.
Птахи – яскравий приклад того, як міське життя впливає на дику природу / фото УНІАН
Урбанізація захоплює планету: дедалі більше на землі стає хмарочосів, асфальтованих доріг, парковок. У таких умовах тварини і рослини повинні адаптуватися або зникнути. Птахи – яскравий приклад того, як міське життя впливає на дику природу, пише Earth.com.
Міська екологія вивчає, як тварини пристосовуються до міського життя та як змінюються їхня поведінка, вигляд і шанси на виживання у процесі урбанізації. Відомо, що міський шум впливає на те, як птахи співають і спілкуються. Але постає питання, як місто може впливати на вигляд птахів.
Пір’я птахів – це не лише прикраса. Воно виконує й інші важливі функції, зокрема регулює теплообмін, маскує від хижаків, а також подає сигнали потенційним партнерам.
Відео дня
Зазначається, що у природних середовищах існування колір пір’я змінюється повільно з покоління в покоління, а от у містах цей процес відбувається швидше. Вища температура повітря в місті, сіро-темне тло стін і доріг, неонове світло створюють унікальне середовище, яке може впливати на колір птахів.
Читайте також:
Посеред Сибіру відкрилися “Ворота до пекла”, що справді загрожують нашому світу, – Forbes
Марсохід зняв, як пилові дияволи “пожирають” один одного
Скільки заробляли давні римляни на наші гроші: вчені вразили підрахунками
Учені вирішили з’ясувати, чи відрізняється забарвлення міських птахів від забарвлення їхніх сільських родичів. За це взялася група дослідників під керівництвом Барта Кемпенаерса з Інституту біологічного розуму Макса Планка та Університету Гранади.
Вони порівняли понад 1200 видів птахів у середовищах існування з різними рівнями урбанізації і виявили, що птахи, які живуть у містах, як правило, мають менш коричневе забарвлення.
“Коричневі відтінки більш поширені в природному середовищі, ніж у містах. Ми підозрюємо, що коричневі птахи перебувають у невигідному становищі в місті”, – пояснив один із провідних авторів дослідження Каспар Делхей.
Міські птахи, схоже, позбавляються своїх землистих тонів і набувають кольорів, які вирізняють їх на міському тлі, вирішили науковці. Адже міста відносно безпечні, з меншою кількістю хижаків, тож у птахів немає потреби так часто ховатися. У результаті кольори, які колись були ризикованими, тепер можуть допомогти у розпізнаванні, спаровуванні або домінуванні всередині виду.
Хоч у містах видів птахів менше, проте їх кольорова різноманітність – вища, кажуть науковці.
“У містах менше видів, ніж у сільській місцевості. Якщо ми беремо це до уваги, пташині спільноти в містах насправді мають більшу кольорову різноманітність”, – зазначив один з авторів дослідження Хуан Дієго Ібаньєз-Аламо.
У матеріалі йдеться, що у майбутніх дослідженнях науковці, ймовірно, спробують визначити, наскільки поширеною є ця модель щодо інших тварин – комах, рептилій чи ссавців.
Як повідомляв раніше УНІАН, каспійський тюлень – єдиний морський ссавець, який живе в Каспійському морі, – може зникнути назавжди через зміну клімату. Дослідники кажуть, що рівень води в найбільшій у світі водоймі, що не має виходу до океану, знижується в міру підвищення температури.
Для каспійських тюленів зниження рівня води означає суттєве скорочення ареалу розмноження. За оцінками, сьогодні в Каспійському морі живуть від 75 000 до 270 000 тюленів. На початку ХХ століття їхня чисельність оцінювалося у близько 1 мільйон. У 2008 році Міжнародний союз охорони природи включив каспійського тюленя до списку видів, що перебувають під загрозою зникнення.