25 травня, 16:54 0 Після початку повномасштабного вторгнення спостерігається значне зростання частки україномовного контенту в публічному цифровому просторі України. За результатами масштабного дослідження агентства newage., яке проаналізувало понад 300 тисяч коментарів, оголошень та повідомлень на популярних онлайн-платформах, в окремих сегментах цей показник сягає 65–85%.
Про це пише Читомо.
Ініціатива newage. використовувала відкриті дані, створивши гнучку систему для збору, обробки та регулярного оновлення аналізу мовного онлайн-контенту. У фокусі дослідження були три платформи: YouTube, Telegram та один з найбільших українських e-commerce сайтів. Збір даних проводився автоматизовано за допомогою парсингу, скриптів та агрегування. Для визначення мови кожного повідомлення застосовувалася модель LangDetect, яка класифікувала коментарі як українські (ua), російські (ru) або інші (other).
Найвища частка україномовного контенту була зафіксована в Telegram, де цей показник стабільно перевищує 70%, а іноді сягає 85%. Схожа тенденція спостерігається і в коментарях на YouTube. Навіть на e-commerce платформі, де зазвичай переважає побутовий стиль спілкування, українська мова є домінуючою. Загалом, за підрахунками newage., сьогодні понад 70% користувачів спілкуються онлайн українською мовою.
Аналіз даних з Telegram-каналів у різних регіонах України показав, що використання української мови в онлайн-комунікації зростає по всій країні, хоча темпи цього процесу відрізняються залежно від регіону.
Найвищі показники україномовності зафіксовано в західних областях: у Львові – 93%, в Івано-Франківську – 92%, у Тернополі – 82%, а в Рівному, Житомирі та Вінниці – від 87% до 88%. У центральних регіонах також спостерігаються високі показники: у Києві – 86%, у Білій Церкві – 81%, у Полтаві – 78%, у Хмельницькому – 77%. У східних і південних регіонах, попри нижчу початкову частку, також фіксується поступове зростання використання української мови. Наприклад, у Харкові цей показник становить 53%, в Одесі – 54%, у Дніпрі – 61–62%, у Миколаєві – 65%. У тимчасово окупованих регіонах частка україномовних коментарів залишається мінімальною – близько 5–10%.
Це дослідження демонструє значний зсув у мовному ландшафті українського онлайн-простору після початку повномасштабної війни.