У Луцьку завершився міжнародний театральний фестиваль «Мандрівний вішак», який уже вчетверте поспіль організовує театр-студія «Гармидер».
В останній третій фестивальний день, 17 вересня, глядачам показали три вистави.
Нагадаємо, фестиваль розпочався 15-го вересня. Участь у ньому взяли 10 театрів з різних куточків світу, зокрема, Ірану, Литви, Польщі, Сєвєродонецька, Сімферополя, Львова, Запоріжжя, Рівного, Полтави та Києва. Гасло дійства «Театр поза межами театру» передбачає гру в нестандартних місцях по всьому місту.
«МАLЫSH»
Першою у списку останнього дня «Мандрівного вішака» стала драма «Маlыsh» Театру будинку культури міста Рокішкіс , що у Литві. Виставу показали на горищі фірми «Стройхем». Глядачам розповіли про людей, яких сталінський режим вислав до Сибіру. Одним з них став сільський вчитель з Литви, який знайомиться на засланні з росіянкою Настею. Син жінки Льоня наприкінці війни опинився у Литві. Виставу грали литовською та російською мовами.
«ТЕОРІЯ ВЕЛИКОГО ФІЛЬТРУ»
На перегляд наступної вистави глядачів запросили у новобудову навпроти Луцької міської ради, на вулиці Богдана Хмельницького, 26. Зустрічаючи гостей на сходах ведучий фестивалю Пан Мандрішак закликав усіх бути обережними та запевнив, що хоче, аби всі глядачі цілими та неушкодженими дійшли до останнього поверху.
Постдокументальна драма «Теорія великого фільтру» у виконанні Театру Сучасного Діалогу з Полтави створена на основі більше 80 інтерв’ю, статистичних досліджень новин у ЗМІ, тощо. Окрім театру актори беруть участь в культурно-соціальних заходах, проектах, проходять і проводять тренінги: з громадянської компетенції, блогерства, розвитку критичного мислення, організовують мистецькі акції у Полтаві.
ЧИТАТИ ПРО ПЕРШИЙ ФЕСТИВАЛЬНИЙ ДЕНЬ
Перед глядачами підняли теми нетолерантності, ненависті, цькування, несприйняття інакшості та байдужості у суспільстві. Герої по черзі розповідали монологи про пережитий негативний досвід у зв’язку з цими проблемами. Окрім того актори постійно взаємодіяли з публікою, долучаючи її до діалогу. Зокрема, глядачів попросили уявити, що вони їдуть у купе потяга і у ньому є одне вільне місце, після цього їм показали фото різних людей: гламурної блондинки з собачкою, чорношкірого трансексуала, військового, ромки з маленькою дитиною, чоловіка кавказької зовнішності, дівчину з пивом та хлопця слов’янської зовнішності. Публіку просили підняти руки за або проти такого сусідства, а також пояснити чому вони хотіли б або не хотіли їхати поруч з цими людьми.
Після завершення вистави актори запропонували усім охочим залишитися для обговорення.
«ХЕЛЕМСЬКІ МУДРЕЦІ»
Останньою у програмі фестивалю була комедія «Хелемські мудреці» у виконанні театральної студії «ВІК» Києво-Могилянського театрального центру «Пасіка», що у Києві. Актовий зал Волинського коледжу Національного університету харчових технологій був настільки переповнений, що не вмістив усіх охочих переглянути виставу.
Робота киян неабияк розсмішила луцьких глядачів, адже викликала багато асоціацій та алюзій на рішення сучасних «мудреців». У єврейському місті мудреців Хелем з’явився «дурень». А від батька-дурня, як відомо, народяться нові дурні. То ж упродовж всієї вистави поважні мудреці намагалися завадити хлопцеві покохати, однак все завершується хепі-ендом.
ЗАКРИТТЯ
На закритті фестивалю учасники та організатори зробили одне одномусюрпризи. Зокрема, усі театральні колективи отримали у подарунок світильники «Мандрівного вішака».
ЧИТАТИ ПРО ДРУГИЙ ФЕСТИВАЛЬНИЙ ДЕНЬ
Окрім того, суб’єктивні судді, які оцінювали впродовж трьох днів усі вистави, обрали своїх фаворитів та подарували їм подарунки. Так, член ГО « Рукотвори Волині» Світлана Курбан відзначила Запорізький муніципальний театр-лабораторія «VIE, а спеціальний приз віддала сімферопольському перформеру Антону Романову. Доцент кафедри української літератури СНУ ім. Лесі Українки Олена Маланій обрала своїм фаворитом театр будинку культури міста Рокішкіс з Литви. Екс-мер Луцька Богдан Шиба віддав свій голос за іранський театр ляльок «Mika Art Group». Театрознавець Жанна Бортнік також відзначила перформенс «Мапа ідентичності / Мова ворожнечі» Антона Романова, а спец-приз за акторську майстерність дала Олексієві Титаренку. Директор рекламно-виробничої компанії «Тенета» Василь Цапюк з-поміж інших виокремив роботу театральної майстерні «Art&Гарт» із Сєвєродонецька. Співзасновник простору для творчості та відпочинку «Іnnerspace» Кирило Ткачов також нагородив литовських театралів. А начальник управління туризму та промоції міста Луцької міської ради
Катерина Теліпська та викладач кафедри документознавства та інформаційної діяльності Академії рекреаційних технологій і права Олена Мациборська – Лабораторію сучасної драматургії та режисури з Рівного. Заступник керівника департаменту маркетингу ПАТ «Луцьк Фудз» Юлія Ільченко маркетолог «Fragolino Novellina» Анна Рудень подарували свої подарунки львівському театру «ОКО». Консул Генерального Консульства Республіки Польща у Луцьку Кшиштоф Савіцкі обрав своїм улюбленцем Театр Сучасного Діалогу з Полтави.
Підготувала Зю Побережнюк
ПІДТРИМАЙ ВОЛИНЬТОП – ДОПОМОЖИ В РОЗВИТКУ НЕЗАЛЕЖНИХ ЛУЦЬКИХ МЕДІА!