Сьогодні, 10:48 0 Скорочення кількості банків в Україні на дві третини порівняно з 2013 роком стало наслідком очищення ринку від фінансово нестійких установ та підвищення стандартів банківського нагляду. Це сприяє зміцненню банківської системи та робить її більш стійкою. Водночас такий процес має і негативний бік – зі зменшенням кількості банків рівень проникнення кредитів в економіку також знижується.
Про це розповів голова Комітету ВР з фінансів, податкової та митної політики Данило Гетманцев, пише OBOZ.
Він зазначив:
У 2024 році “валовий кредитний портфель резидентам” скоротився до менш ніж 15% ВВП.
Цього недостатньо для забезпечення відновлення економіки та стійких темпів економічного зростання після війни.
Загалом, зазначив Гетманцев, тренд на скорочення кількості банків триває в Україні з 2009 року. За його словами, це є “об’єктивною тенденцією”, що відображає, зокрема:
фінансові кризи;
посилення стандартів банківського регулювання та нагляду – за структурою власності, кредитуванням пов’язаних осіб тощо;
наслідки війни з Росією;
вихід частини іноземних банківських груп з ринку;
появу нео-банків – “типу Монобанку, які працюють на ліцензії іншої установи” тощо.
“За цей час із ринку пішло багато різних банків. Тільки порівняно з 2013 роком кількість банківських установ скоротилася на 2/3”, – розповів нардеп.
Що відбувається із закритими банками
Водночас, зазначив Гетьманцев, після закриття частина банків “була реорганізована, ліквідована за рішенням власників, які припинили свою діяльність без ліквідації”. Однак, підкреслив він, такі дії були здійснені щодо порівняно невеликої частини установ.
“Ще частина виведена з ринку через санкції. Утім найбільша частина представляла собою зомбі-банки, які не мали життєздатних бізнес-моделей, часто були заточені на обслуговування однієї бізнес групи, і з настанням проблем в акціонерів та/або системних фінансових ризиків, ставали неплатоспроможними”, – зазначив він.