05 червня, 19:52 0 Кількість підроблених гривневих банкнот в Україні зростає: на кожен мільйон справжніх купюр припадає вже 5,1 фальшивої. Такими є оновлені дані Національного банку України, які свідчать про повернення до рівня фальсифікацій, зафіксованого до повномасштабного вторгнення.
Про це зазначають аналітики КИТ Group.
Схожа тенденція вже спостерігалася під час пандемії COVID-19. Тоді, на тлі активного переведення заощаджень у готівку, кількість підробок перевищила 7 купюр на мільйон.
Попри те, що гривню фальсифікують рідше, ніж долари США (понад 12 підробок на мільйон) чи євро (18 на мільйон), фахівці радять бути особливо обережними під час готівкових операцій, зважаючи на зростання кількості готівки в обігу через проблеми з електропостачанням і нестабільність цифрових сервісів.
«Фальшивки можуть з’явитися не лише в “тіньових” обмінниках, а й на ринках, у транспорті чи навіть в магазинах. У поодиноких випадках їх фіксували навіть у банкоматах із функцією приймання готівки», — зазначають у КИТ Group.
Які купюри найчастіше підробляють
За статистикою НБУ, найбільше підробок стосується купюр старих зразків:
-500 грн (випуск 2006 року),
-200 грн (2007 року),
-100 грн (2005 року).
Через нижчий рівень захисту саме ці банкноти найчастіше використовують фальшивомонетники.
Як знизити ризик отримання фальшивки
Українцям радять здійснювати валютні операції лише в легальних обмінниках — банках або установах, що мають ліцензію НБУ. У таких пунктах працюють кваліфіковані касири, які регулярно проходять навчання з виявлення підробок, а також використовуються спеціалізовані пристрої для перевірки банкнот.
Що робити із сумнівною купюрою?
Якщо у вас виникли підозри щодо справжності купюри, її не вилучатимуть одразу — клієнту повертають її, так само як і банкомати повертають некоректні купюри. На вимогу власника банкноту можуть передати на експертизу до банку. Лише після відповідного аналізу можна остаточно встановити, чи справжня купюра.
«Касири не мають повноважень вилучати гроші або звинувачувати клієнтів у шахрайстві — вони просто дотримуються інструкцій», — підкреслюють експерти.
Раніше ми писали, що українців попередили: які долари тепер не прийматимуть в обмінниках.
Підписуйтесь на наш Facebook та Telegram-канал , щоб бути в курсі найважливіших подій.