Анатолій Гурич — лікар-стоматолог з десятирічним стажем. У 2009 році закінчив Національний медичний університет ім. О.О. Богомольця, після цього проходив інтернатуру на базі Ратнівської ЦРЛ, де й розпочав свою лікарську діяльність. А з 2013 року приймає у приватній стоматологічній клініці “Dentistry”, що у Луцьку.
За десять років стажу врятував незліченну кількість як дитячих, так і дорослих усмішок. Сьогодні ж, “ВолиньТоп” вирішило розповісти вам про усі тонкощі догляду за зубами та відповісти на хвилюючі для багатьох читачів питання.
Яким повинен бути догляд за ротовою порожниною та які допоміжні засоби важливо використовувати повсякденно?
Усім відомо, що чищення зубів — це не просто щоденний ритуал, а необхідна процедура, яка допоможе зберегти здоров’я зубів та ясен. Власне, усі ніби знають, що зуби потрібно чистити, але роблять це або неправильно, або ж скорочують час, який потрібен для якісного очищення зубів. Тому, так багато проблем з зубами розпочинаються лишень через неправильний догляд. Надзвичайно важливо правильно чистити зуби! Робити це потрібно мінімум двічі на день: зранку — після прийому їжі, ввечері — перед сном. Щодо допоміжних засобів, які слід використовувати: зубна нитка(флос), міжзубний йоржик, ополіскувач, ігригатор.
Як часто слід навідуватись до стоматолога у профілактичних цілях?
Задля профілактики до лікаря-стоматолога потрібно навідуватись двічі на рік. Адже, усім відомо, що найкраще лікування — це профілактика. Втім, найчастіше люди нехтують цим правилом і звертаються до стоматолога вже тоді, коли відчувають біль, або ж мають виражені проблеми з зубами, або “лікар, рятуйте! Випала пломба, а завтра весілля” (посміхається, – ред.). Тому, так важливо хоча б раз у пів року навідуватись до стоматолога. Таким чином, ми виявимо проблему на початкових стадіях, попередимо розвиток ускладнень і збережемо пацієнту і зуб, і “гаманець”, відповідно.
Окрім профілактичних оглядів, які ще стоматологічні процедури потрібно виконувати регулярно?
Догляд за ротовою порожниною потребує індивідуального підходу, оскільки залежить від зубів та ясен кожної людини. Усі ми різні, і чистимо зуби також по різному. Двічі на рік рекомендовано усім пацієнтам проводити професійну гігієну: профілактичну та гігієнічну процедуру,під час якої стоматолог видаляє над’ясеневий зубний камінь, м’який та щільний зубний наліт, здійснює полірування зубів (використовуючи ультразвукові інструменти, технологію Air Flow, спеціальні щіточки та пасти). Адже, шкідливий не стільки сам наліт, а бактерії, які живуть у ньому. Вони виділяють кислоти, розм’якшують зубну емаль, а потім повністю її руйнують, досягаючи наступних тканин зуба.
Чим відрізняється відбілювання від чистки зубів? Які його недоліки? Та чи шкідлива ця процедура?
При вживанні їжі з барвниками, кави, чаю, палінні, зуби починають темніти. Регулярна гігієна може видалити поверхневі плями на емалі, але ті, які проникли глибше, складно видалити звичайним методом. Якщо пацієнт хоче мати світліший колір зубів, і не має протипоказань для проведення відбілювання, то цю процедуру можна проводити. Втім, варто попередньо виконати професійну гігієну зубів. Відбілювання зубів є одноразовою процедурою, яка пов’язана з нанесенням спеціального гелю (на основі перекису водню та інших компонентів) на зуби, а потім активацією за допомогою потужного джерела світла. Відбілюючий гель під дією світла вступає в реакцію, що призводить до окислення нальоту в емалевих призмах зуба, про що свідчить зміна кольору. Тривалість офісного відбілювання складає до 1 години. Цю процедуру не рекомендується проводити пацієнтам до 18 років, вагітним та людям, які мають запалення тканин пародонту.
Зараз надзвичайно велика кількість людей встановлюють собі вініри. Розкажіть, які їх переваги та недоліки, і як за ними доглядати?
Вініри — це тонкі накладки на зуби, які використовуються переважно в естетичних цілях, покращують зовнішній вигляд видимого зубного ряду. Переваги вінірів у тому, що за досить короткий термін пацієнт отримує абсолютно нову посмішку. За допомогою вініра можна змінити форму і колір зуба або групи зубів. Виготовляються вони з кераміки або композитних матеріалів. Керамічні вініри роблять в зубо-технічній лабораторії.
Стосовно догляду, то він нічим не відрізняється від своїх зубів — правильне чищення та профілактичні огляди. Якщо ж вінір зіпсувався, то його неможливо скоригувати, потрібно проводити повну заміну.
А чим відрізняється реставрація зуба від вініра?
Реставрація — це такий вид відновлення коронкової частини зуба, при якому лікар використовує композитний матеріал і відтворює анатомію та колір зуба. Тобто, ключова різниця лише в матеріалі. Керамічні вініри виготовляють лише зубні техніки у лабораторії. А от реставрація проводиться лікарем-стоматологом за певний час, використовуючи фотополімерні матеріали.
Перейдемо до дитячої стоматології: яким повинен бути догляд за ротовою порожниною малюка?
Часто молоді мами питають: коли варто чистити зуби? Відповідь прогнозована: як тільки вони з’явилися, тоді й слід чистити. Можна використовувати спеціальні напальчники з ворсинками, м’які зубні щітки(маркування “0-2″). Зубною пастою слід користуватися тоді, коли дитина свідомо навчилася плюватись (частіше після 2 років). Чистити зуби дитині повинні дорослі.
Чи завжди потрібно лікувати молочні зуби?
Звісно! Молочні зуби мають таку ж будову, як і постійні. При поширенні карієсу в глибину можливе інфікування пульпи зуба (нерв), і у дитини може виникати біль. Інфекція з ураженого молочного зуба може перейти на постійний, який розташовується під ним. Порушення жування, вимови звуків, прикусу — далеко не весь перелік ускладнень при ранньому видаленні зубів. Своєчасне звернення до лікаря збереже здорову посмішку наших дітей.
Ви проводите лікування дитячих зубів під наркозом, але, які до нього покази та чи є протипоказання?
Якщо пацієнт має велику кількість хворих зубів або неможливо досягти співпраці з дитиною, то лікування зубів може проводитися під загальним знеболенням. Покази до лікування під наркозом: діти віком до 3-х років з множинним і ускладненим карієсом; при захворюваннях ЦНС (ДЦП, хвороба Дауна, діти з епілепсією, аутизмом); діти з алергічною реакцією на місцеві анестетики. Під час лікування зубів під наркозом працює ціла команда спеціалістів: лікар-стоматолог, асистенти, лікар-анастезіолог, анастезист. Перед наркозом потрібно провести ряд відповідних аналізів і тоді ми плануємо й проводимо лікування. До переваг лікування під загальним знеболенням можна віднести: відсутність психоемоційного напруження дитини та захист її психіки; можливість провести лікування всіх хворих зубів в одне відвідування; відсутність необхідності використовувати місцеве знеболення.
Що негативно впливає на зубну емаль та здоров’я ясен?
Негативний вплив на зубну емаль мають: газовані напої, льодяники ,відкривання зубами пляшок і пакування, звичка чистити насіння зубами, пірсинг язика, паління, вода з підвищеним вмістом магнію, кальцію, заліза.
ТОП-3 правила здорових зубів?
- Правильна домашня гігієна: ретельне регулярне чищення зубів (не менше 2 хвилин), з правильною технікою. Власне, якщо ви не знаєте, як правильно чистити зуби, то не соромтесь і запитайте це у свого стоматолога. Нас же усіх змалечку навчають, як зав’язувати шнурівки, як їсти, доглядати за собою, а от правильну техніку чистки зубів — навряд демонструють.
- Огляди у стоматолога раз у пів року. Задля попередження та профілактики та контролю лікування.
- Правильне харчування. Збагачуйте свій раціон продуктами, які містять кальцій, білок, вітаміни, мікроелементи. Варто пам’ятати, що зубам потрібне навантаження — груба їжа (морква, яблука) підтримує здоров’я ясен і зубів.
Питання від читачів
Чи можна використовувати електричні щітки для найменших?
Ними можна користуватись тоді, коли в дитини проріжуться усі молочні зуби (приблизно у 2,5-3 роки). Вони не завдають шкоди емалі зубів і яснам. Вважається ,що батьки повинні чистити зуби дітям до 5-6 років, коли дрібна моторика розвинеться достатньо і дитина буде здатна самостійно і ефективно почистити зуби. Дитина має використовувати таку зубну щітку, якою їй приємніше чистити зуби, головне — результат!
Чи несе у собі наркоз якусь шкоду?
Насправді, існує дуже багато міфів щодо наркозу (що він впливає на нервову систему, пам’ять, забирає життя). Наркоз — це є медичний препарат, і він може мати побічні ефекти. В тих випадках, коли немає іншого варіанту лікування — ми застосовуємо наркоз. Під контролем команди спеціалістів це лікування є безпечним для організму дитини. Анестезіологічна команда, яка працює з нами постійно контролює всі життєво важливі функції: записує ЕКГ, знімає артеріальний тиск, вимірює рівень кисню в крові тощо. Якщо порівнювати негативні наслідки від захворювань зубів у дітей (постійна інфекція у роті, запалення ясен, накопичення гною, неправильно сформований прикус), то наркоз — це ідеальний варіант, аби провести кваліфіковане лікування для малюка. Ми його застовуємо в тих випадках, коли на це є свої показання. Існує ще варіант седації – лікування зубів під закисом азоту. Головна особливість процедури полягає в тому, що вдихаючи суміш азоту з киснем дитина занурюється в розслаблений стан, залишаючись в свідомості. Протипокази до седації закисом азоту — утруднене носове дихання і занадто маленький вік.
Чи шкідливі фотополімерні пломби, адже існує думка, що у них міститься ртуть?
Так думати помилково. Це швидше відноситься до амальгамових пломб. Вважається ,що основною причиною заборони амальгамових пломб є можливість виділення парів ртуті пломбою. Фотополімери є одними з найсучасніших стоматологічних матеріалів, завдяки яким лікар може відновити форму та колір зуба. При цьому естетичні та функціональні показники матеріалу є досить високими. Вони є абсолютно не шкідливими і давно застосовуються в стоматології.
Як лікувати зуби, якщо є сильний рвотний рефлекс?
Одним із можливих методів полегшення цих симптомів є лікування під седацією закисом азоту. Є дослідження, які підтверджують, що закис азоту послаблює рвотний рефлекс у пацієнтів. Можна обробити аплікаційним анастетиком слизову оболонку ясен, язик. Також існують фармацевтичні препарати, які призначаються лікарем і приймаються пацієнтом напередодні візиту.
Чи потрібно лікувати від карієсу зуби мудрості?
Якщо зуби мудрості мають атипове положення, ростуть в щічну сторону, призводять до руйнування сусіднього зуба та є причиною частого запалення ясен над зубом — це є показанням до видалення. Але, якщо зуб мудрості росте в щелепі у правильному положенні, пацієнт його якісно очищає, і зуб бере участь в жуванні, то лікування даних зубів є можливим. В моїй практиці були випадки, коли я проводив лікування кореневих каналів зубів мудрості. Все залежить від клінічної ситуації в ротовій порожнині і від стану зуба і рівня гігієни. Взагалі, не потрібних зубів не існує, але є випадки, коли їх потрібно видаляти. Існує гарний жарт: «Людині варто чистити ті зуби,які вона хоче зберегти!».