Сміттєвий бак – не квантовий комп’ютер або чому я не піду на масове прибирання?
Друзі, всі ми хочемо, прагнемо і стараємся робити речі, які можуть розвивати нас, нашу сім’ю, наше місто, нашу країну. Думаю, зі мною погодиться кожен лучанин, що жити в чистому місті є дуже комфортно! Я особисто робив нещодавно прибирання нашої прибудинкової територію біля робочого офісу, оскільки наша зона комфорту не лише там, де починаються двері нашої квартири або офісу.
Є речі, які в Луцьку повторюють щороку наче ритуали. І як тільки наближається час відповідної дати, міська рада піднімає всі канали, щоби зголосити якомога більше лучан. Незабаром відбудеться міська толока “Зробимо Луцьк чистим!“.
Це не свято, а акція, що має чітку спрямованість на результат. Щоправда, організатори замовчуюють про підміну понять і логічну похибку в самому сенсі дійства. Здавалося б, Луцьк має враз почистішати. Однак не мине й кількох тижнів, як прибрані волонтерами місцевості набудуть звичного вигляду.
Добрими намірами зробити місто чистішим мешканці самі ж заганяють себе у своєрідний “день сурка”, а міська влада користується цим.
Я можу зрозуміти тих, хто прагне чистоти, хто бажає комфортного міста, але маю питання, на які в міській раді поки не наважилися відповісти.
Катерина Шкльода раніше фігурувала в акції як громадська діячка. Цьогоріч на посту чиновниці продовжувати історію, якій у Луцьку вже восьмий рік, необдумано і нересурсно. У фейсбук сторінці заходу вказано Департамент сім’ї, молоді та спорту Луцької міської ради як організатор. Скажіть мені, будь ласка: при чому тут взагалі департамент у справах сім’ї, молоді та спорту до луцького сміття?
Задачі міської ради – це менеджмент дій та планування тих речей, які мають виконувати конкретні служби або підприємства. Є спеціалізовані департаменти, комунальні підприємства, в яких працюють люди, які спеціально навчались, на яких лягає відповідальність в рамках своїх компетенцій і які отримують заробітну плату й інші можливі соціальні переваги від державної служби.
Люди, лучани не повині виконувати роботу замість спеціально навчених і найнятих осіб, які, між іншим, за це отримують кошти і є ВІДПОВІДАЛЬНІ за свою справу. Принаймні, мають бути відповідальні і бути покарані в разі халатності або неякісного виконання своїх задач, роботи!!!
З кожним роком рівень сміття буде тільки зростати, оскільки рівень консюмеристського суспільства росте, рівень споживання товарів і послуг росте… якщо вже сьогодні не запланувати (що потрібно було зробити ще декілька років тому) чіткий план утилізації сміття та сервісу, а ще краще переробки.
“Зробимо Луцьк чистим” повторюють вкотре і вкторе. Щороку ситуація та ж сама. Можливо, пора міняти методи? Вдумайтесь, 8 років знову і знову проходить акція, проте сміття тільки більшає, в парках, в луцьких річках, на простих вулицях.
Луцька журналістка Тетяна Грішина ходила на толоки неодноразово і каже: “Я за будь-який двіж, крім бійки, але морально з кожним роком все менше бажання за кимось прибирати. Бо має бути паритет зусиль: гаразд, всі йдемо на толоку, але протягом року працюйте люто з тими, хто смітить! Встановлюйте смітники, ставте таблички, залучайте правопорушників до громадських робіт. А не робити big cleaning party(“.
Я б радив припинити маскувати свої дії під акції іноземних організацій. Від департаменту сім’ї, молоді і спорту прозвучала теза про зарубіжний досвід.
Олексій Веремійчик: “Let’s Do It! World — глобальний громадянський рух, що долучає людей до екологічних акцій. Розпочався у 2008 році в Естонії з національної акції прибирання під назвою «Зробімо!», під час якої понад 50 тисяч волонтерів зібрали 10 тисяч тонн сміття за один день.
Слідом за Естонією такі акції почали проводити інші країни. У 2011 році започатковано ініціативу Let’s do it! World, яка пропогує рух на глобальному рівні.
До руху долучено 112 країн, у заходах взяли участь 13 мільйонів учасинків.”
Подібні акції були створені в державах із вищим достатком, навіть якщо в тій самій Естонії, звідки ця організація Let’s do it! World, якщо людина під час прибирання зламає руку, їй державним коштом оплатять соціальну допомогу в мінімум 500-600 євро! Ці люди мають час піти на такі акції, тому що про них думає держава! Вони знають, що отримають заробітну плату вчасно, а в разі неспроможності працювати, держава забезпечить їх допомогою або можливостями для роботи, що під силу!!! В Європі, в розвинутих країнах світу , усі питання благоустрою, соціальної допомоги і культурної свідомості були вирішені ще 100-500 років тому, а це означає, що тепер вони мають повне право думати про інше, організовувати акції, витрачати час на соціальні речі, робити міжнародні фестивалі.
А усім нам краще зайнятись вирішенням наших питань, викликів та проблем, і якщо ваші методи, шановні організатори за 8 років не дали результату, то можливо потрібно змінити їх?
За 8 років можливо було побудувати сміттєпереробний завод і повністю окупити інвестиції! Я не маю на увазі, що ті хто робили цю акцію мають інвестувати в таке, я хочу сказати, що потрібно свій ентузіазм напрявляти в потрібне русло, визначати причини і їх локалізувати, а не боротись з наслідками.
Активісти і соціальні діячі мають право і їм велике дякую, якщо вони хочуть щось зробити самі, але якщо такі запити та ініціативи лунають від міської ради – це інше!
Зрозумійте, коли міська рада просить лучан щось зробити безоплатно:
- придумати проект
- зняти проморолик
- прибрати територію
це означає, що лучани підуть це робити на голому ентузіазмі, заберуть час у себе, час у своєї сім’ї, час на свою роботу, на втрачені потенційні можливості!
Альтернативна вартість часу й сил, витрачених на одноразову толоку, куди цінніша, якщо лучанин виразить свою любов до міста через наукову, культурну, мистецьку, просвітницьку розробку.
Українець останні майже 30 років занадто багато віддає цій державі (час, гроші, здоров’я, ідеї, ЖИТТЯ!), а держава продовжує користуватися ресурсом, прикриваючи все ніби-то суспільно моральними гаслами.
Я за те, щоб компетентні органи займались своєю справою і робили це якісно! Тоді не буде виникати саме таких акцій “любові до Луцька”. Якщо комунальні служби і потрібні департаменти будуть виконувати свою роботу якісно і вчасно – місто буде чистим! Міська рада просить лучан вийти на прибирання, а чи вийде абсолютно кожен депутат міської ради, керівникі усіх департаментів, комунальних служб? Побачимо 20го квітня!
В мене біля офісу майже кожного тижня якісь люди розпивають спиртні напої і залишають після себе пусті пляшки, пачки цигарок, недопалки та інше сміття… На території немає смітників (вже є, ми поставили біля офісу), але якщо пройтись по скверу Пластмасового і Електроапаратного заводу, якщо і знайдеться хоча б один смітник, то буде ок… Хоча я сам не бачив.
Оті люди, що смітять неподалік мого офісу, – безликий приклад того, що відбувається в масі інших частин міста. Вони п’яні, а значить – з пониженим рівнем соціально активної свідомості. А п’ють, тому що ображені на життя, тому що мало що в житті вдається і простіше всього взяти в руки пляшку, втекти від реальності… Причин на це багато, але точно одна із них – у відсутності дієвих реформ з боку влади і організації інфраструктури.
А це, друзі, реальні функції комунальних підприємств: подумати, де мають стояти смітники, і хто їх буде обслуговувати. І не один смітник – а через кожних 50 м має бути! Доки цього нема, то бачимо, як прибрані до Великодня вулиці вже за тиждень засмічуються, а урна для банківських чеків “розширює опції” (фотофакт):
А якщо в міській раді кажуть “грошей немає” – думайте, кого обираєте….
У відділі екології Луцької міськради прокоментували для ВолиньТоп: “Упродовж 2016-17 років на проспекті Волі та вулиці Лесі Українки від міськради встановили 38 урн для сміття. У 2018 – жодної, але планують закупити наприкінці травня, розрахунків поки нема. Підприємці мають встановлювати урни біля своїх офісів теж”.
Якщо пройтися проспектом Волі від Міської стоматологічної клініки до ЦУМу (на паралельному боці це виглядає як від відділення Укрпошти до Сонячного годинника на Театральному майдані), можна нарахувати 31 урну на непарній стороні проспекту і 28 урн на парній.
Попри те, що це центр міста, менше половини урн виконані в одному стилі, ще менше з них – доглянуті.
Смітник – це вам не материнська плата з квантовими процесором. Виготовити урни й баки в Луцьку можна дешево. Тому, міська владо, забезпечте Луцьк урнами, а потім проводьте свої флешмоби, а ще краще – зробіть саме такий флешмоб, щоб кожен депутат, керівник департаменту луцької ради , скинувся на 100 000 урн для всього міста. І так, ми навіть вам допоможемо гроші зібрати від депутатів.
Пишіть проект, починайте активно його розповсюджувати, робіть соціальну рекламу. Думаю, в кожного депутата є банківська карта і декілька тисяч гривень для ентузіастських цілей. А гуртом на місцевому спільнокошті Луцька можна назбирати потрібну суму https://lutskidea.com/.
Повірте, свідомість лучан і довіра до влади зростуть від саме такої акції колективного фінансування для соціального блага, а не показної гри на доброті. Якщо усі наші чиновники профінансують колективно такі соціальні блага, їм гарантований і піар, і високі рейтинги і довіра людей і що саме головне – місто стане чистішим, тому що вже наприклад 1 серпня 2018 року – алкоголік Сергій, який буде розпивати пиво з пляшки в центральному парку – забуде що 20го квітня була якась акція по прибиранню, але не забуде викинути пляшку в смітник, якщо такий перед ним буде стояти!!!!!!!
ТАКОЖ ЦІКАВО: Як залучити гроші в соціальний проект?